Jak działa odkurzacz tradycyjny, a jak bezworkowy?

Osoby, które planują zakup tradycyjnego odkurzacza, mają do wyboru dwie możliwości. To odkurzacz workowy oraz bezworkowy. Czym się różnią oba produkty? Jakie są ich największe zalety, a co może sprawiać problemy podczas użytkowania? Podpowiadamy!  

Odkurzacz workowy – najważniejsze właściwości  

Odkurzacz workowy to najbardziej klasyczny sprzęt na rynku. Jego sercem jest napędzana przez silnik sprężarka odśrodkowa, która wytwarza siłę ssącą. Za pośrednictwem szczotki podłączonej do odkurzacza wciąga ona zabrudzenia, które następnie trafiają do specjalnego worka, który (w zależności od modelu) należy co jakiś czas opróżnić lub wymienić na nowy. Aby czynność ta nie była zbyt uciążliwa, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Im worek będzie większy, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. Wielkość worka warto dopasować także do wielkości mieszkania lub domu. W przypadku większych przestrzeni kompletnie nie sprawdzi się odkurzacz z małym workiem, ponieważ w przypadku sporych zabrudzeń będzie oznaczał on konieczność wymiany nawet co kilka dni. Ciekawą propozycją na rynku jest odkurzacz Pure D9 marki Electrolux. To niezwykle wydajny sprzęt, który posiada aż 5-litrowy worek. 

Odkurzacz bezworkowy – najważniejsze właściwości 

Odkurzacze bezworkowe nazywane są inaczej cyklonowymi. Dla ich pracy kluczowy jest bowiem proces separacji cyklonowej.  Przebiega on z udziałem przepływu powietrza, siły odśrodkowej oraz grawitacji. W przypadku odkurzaczy bezworkowych zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika, który co jakiś czas należy opróżnić. Tego typu sprzęt nie generuje więc dodatkowych kosztów związanych z zakupem worków. Ze względu na ryzyko bezpośredniego kontaktu z kurzem, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na sposób usuwania zanieczyszczeń z pojemnika. Dla przykładu, w odkurzaczu bezworkowym 600 marki Electrolux cały proces opróżniania pojemnika trwa dosłownie kilka sekund, a konstrukcja zbiornika na kurz umożliwia opróżnienie go bez ryzyka wzbicia chmury kurzu. Tego typu sprzęt obala mit związany z przekonaniem, że bezworkowy odkurzacz nie jest odpowiedni dla alergików. Szybko i skutecznie opróżniany odkurzacz bezworkowy stosować mogą nawet osoby uczulone na kurz.  

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który lepszy?  

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy rodzaj sprzętu ma swoje zalety i wady. Nie ma jednak wątpliwości, że możliwości odkurzaczy bezworkowych są podobne do odkurzaczy workowych. Jednym i drugim sprzętem jesteśmy w stanie posprzątać mieszkanie na podobnym poziomie. Odkurzacze workowe są zwykle tańsze i cechują się nieco cichszą pracą. Z kolei sprzęt bezworkowy pozwala w pewien sposób kontrolować, to co trafia do pojemnika na zanieczyszczenia. W przypadku wciągnięcia np. pierścionka lub bransoletki, łatwiej je wyciągnąć z pojemnika niż worka. Nie ma jednak wątpliwości, że powyższe różnice są raczej kosmetyczne i podstawowy podział dotyczy praktycznie wyłącznie sposobu opróżniania worka. Warto więc samodzielnie przeanalizować możliwości zarówno sprzętu workowego, jak i bezworkowego i wybrać odkurzacz, który sprosta indywidualnym oczekiwaniom.  

Artykuł powstał we współpracy z marką Electrolux