Jak montować oświetlenie w płytach gipsowo-kartonowych?

Konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych daje ogromne możliwości aranżacji oświetlenia w pomieszczeniu.

Oświetlenie sufitowe lub wpuszczane halogeny, są najczęściej stosowane w płytach gipsowo-kartonowych. Innym rodzajem oświetlenia stosowanym też w płytach gipsowo-kartonowych są paski LED lub specjalne profile do płyt gipsowo-kartonowych, a nawet osobne diody. Aranżując sufit, warto zatroszczyć się o dodatkową przestrzeń, którą będzie bezpiecznie odprowadzane ciepło z nagrzanego oświetlenia.

Montaż oświetlenia w płycie gipsowo-kartonowej

Do mocowania lamp sufitowych nadają się szczególnie kotwy uchylne. Po zaznaczeniu odpowiedniego punktu za pomocą wiertła o właściwej średnicy borujemy otwór, w który wciskany jest kołek rozporowy. Należy zwrócić uwagę, aby znajdował się blisko haka do wieszania oświetlenia. Jeśli otwór okaże się za duży, można go ponownie zatynkować. Przewody należy połączyć ze źródłem światła. Zobacz jeszcze, jak zamontować halogeny w płytach g-k: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/89002/montaz-oprawy-halogenowej-w-plytach-g-k/.

Sufit podwieszany z płyty gipsowo-kartonowej a montaż wpuszczanych reflektorów i listew LED

W sufitach z płyt gipsowych montuje się często wpuszczane reflektory, ponieważ pomiędzy stropem a sufitem gipsowym jest wystarczająco dużo miejsca.

Jeśli chcesz użyć reflektorów niskonapięciowych, które wymagają transformatora do oświetlenia, należy go również zainstalować we przestrzeni między sufitem a stropem. Ponieważ transformatory są bardzo ciężkie, nie należy ich umieszczać na płycie gipsowo-kartonowej, lecz łączyć z konstrukcją wsporczą. Podczas montażu halogenów, należy wykonać właściwej wielkości otwór, aby dobrze pasował do umieszczenia wybranego halogenu.

Sprawdź również: Sufit podwieszany z płyt g-k. Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku

Aby zainstalować oświetlenie LED należy zamocować w suficie dedykowane do tego celu profile, a następnie umieścić w nich listwę LED.

Płyty gipsowo-kartonowe, jako unikalny materiał do budowy sufitów, zmieniły podejście do rozwiązań oświetleniowych dla naszych domów. Wynika to nie tylko z wymagań technicznych, ale także z cech nowoczesnego wzornictwa, w którym oświetlenie staje się jego uzupełnieniem.