Do uszkodzeń w domu dochodzi niezwykle często i czasami wystarczy tylko chwila nieuwagi, by rzeczywiście doszło do pęknięcia elementu obudowy. Jednak życie potrafi zaskakiwać i np. podczas wieszania zasłon czy firanek może dojść do pęknięcia czy przerwania karnisza. W tym przypadku większość osób sądzi, że konieczna jest wymiana, ale nic bardziej mylnego. Otóż w łatwy sposób można przeprowadzić naprawę, a przy tym zaoszczędzić.
Karnisze z PVC – jak je naprawiać?
Karnisze mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego też naprawa może wyglądać w zależności od tego nieco inaczej. Musicie pamiętać, że większość napraw będzie polegała na klejeniu. Jeżeli Wasz karnisz wykonany jest z tworzywa sztucznego, a więc z PVC, to jego naprawa wcale nie musi być trudna. W tym przypadku wystarczy wybrać klej do plastiku, który zapewnia mocny chwyt, a przy tym jego użycie jest naprawdę bardzo proste. Na pewno profesjonalne kleje znajdziecie na stronie Ataszek.pl. Skoro już wszystko jasne, to czas przejść do prac. Na samym początku należy oczyścić powierzchnię karnisza. Musi być ona czysta, ale i odtłuszczona i maksymalnie matowa. Dopiero potem należy złączyć dwa elementy i z maksymalną siłą docisnąć je do siebie. Najlepiej robić to w dwie osoby. Taka siła docisku powinna wynosić ok. 30 sekund. Pamiętajcie, że taki klej schnie naprawdę szybko, zatem jego nadmiar należy od razu usunąć. Gdy już chwyt jest stosunkowo mocny, możecie puścić karnisz i poczekać. Odparowanie rozpuszczalników zawartych w kleju następuje po około 5 minutach. Jednak zalecamy pozostawienie karnisza na przynajmniej 12 godzin. Gdy powierzchnia jest już sklejona należy dokładnie ją oczyścić i wyrównać. Do tego celu najlepiej użyć papieru ściernego.
Klejenie drewnianego karnisza
Jeżeli lubicie aranżacje w stylu retro, to zapewne karnisze w Waszym domu są drewniane. Niewątpliwie są one bardzo stylowe, a przy tym wpisują się w skandynawską stylistykę. Także drewno narażone jest na pęknięcie. Na szczęście klejenie drewna jest możliwe i wcale nie musi być trudne. Na pewno znowu przydadzą się profesjonalne kleje. Ale nim przejdziecie do prac, należy właściwie przygotować powierzchnię drewna. Cała powierzchnia musi być wyczyszczona. Trzeba też pozbyć się wszystkich zabrudzeń mechanicznych, kurzu czy pyłu, gdyż będą one osłabiać wiązanie kleju. Dodatkowo powinniście odtłuścić całą powierzchnię. Gdy już to zrobicie, można przejść do klejenia i to wcale nie musi być trudne. Tutaj znowu należy połączyć dwa elementy i odczekać kilka minut, by rozpuszczalniki odparowały. Po tym czasie możecie odłożyć karnisz, gdyż należy poczekać aż klej całkowicie się zwiąże i tutaj pamiętajcie, że kleje do drewna uzyskują pełne utwardzenie po 24 godzinach. Zwróćcie też uwagę na sam docisk, który musi być równomierny.
Karnisz aluminiowy – jak go naprawić?
Zdecydowanie najtrudniejsza jest naprawa karnisza metalowego. W tym przypadku musicie wiedzieć, że większość napraw będzie wymagała spawania. Zatem musicie posiadać właściwy sprzęt. Oczywiście tutaj zasada naprawy jest taka sama, a mianowicie na początek musicie dokładnie oczyścić powierzchnię, odtłuścić ją, a dopiero potem możecie zastosować spawarkę. Taka praca wymaga maksymalnej precyzji i na pewno warto ją wykonać w garażu lub warsztacie. Jeżeli jednak uda się Wam osiągnąć dobry efekt, to rzeczywiście karnisz zyska dużą trwałość.
Czy warto naprawiać karnisze?
Oczywiście tutaj pojawia się pytanie, czy w ogóle warto naprawiać karnisze. Wiele osób sądzi, że wystarczy pójść do sklepu i zakupić nowy. Oczywiście można tak zrobić, ale zdecydowanie lepiej jest podjąć się naprawy, gdyż dzięki niej można zaoszczędzić. Dodatkowo można także zyskać satysfakcję z wykonanej pracy. Oczywiście nie można zapominać, iż każdy z nas generuje naprawdę dużą ilość śmieci i to na pewno należy zmienić, a dzięki naprawie i nie wyrzucaniu rzeczy, rzeczywiście tych śmieci można generować zdecydowanie mniej. To wpisuje się w filozofię życia no waste. To także doskonała ochrona środowiska, które już i tak jest bardzo zanieczyszczone.