Jak obniżyć rachunki za prąd? Poznajcie top 5 rozwiązań

Ostatnio wszędzie mówi się o oszczędzaniu energii i to nie tylko cieplnej, ale również prądu, który notabene też bywa źródłem ogrzewania. Warto zatem zastanowić się, jak obniżyć rachunki za prąd. Poznajcie top 5 rozwiązań, które możecie wprowadzić w swoim domu czy też mieszkaniu.

Top 1: System inteligentnego domu z żarówkami, w przypadku których można sterować natężeniem światła, czyli Phillips HUE

Sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest wymiana źródeł światła na bardziej energooszczędne, czyli LED, ale można pójść o krok dalej i zdecydować się na HUE – elementy systemu inteligentnego domu od Phillips. W skład systemu wchodzi inteligentne oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzne, inteligentne żarówki oraz taśmy LED, a także akcesoria Phillips HUE i kontrolery. Wybierając energooszczędne żarówki z systemem ściemniania można wpływać na obniżenie pobieranej energii. To samo dotyczy czujników ruchu włączających oświetlenie gdy przekraczamy progi danego pomieszczenia i wyłączające, gdy je opuszczamy. Ponadto oświetleniem można sterować przy użyciu smartfonu. Lampy Phillips to zatem świetne i nowoczesne rozwiązanie pozwalające obniżyć rachunki za prąd.

Top 2: Postaw na fotowoltaikę, czyli produkcję energii ze słońca

Energooszczędne oświetlenie to nie wszystko, w końcu nasze domy i mieszkania coraz bardziej oparte są na urządzeniach elektronicznych, jeśli do tego dochodzi jeszcze ogrzewanie elektryczne, np. maty grzewcze uzupełnione gdzieniegdzie o grzejniki elektryczne albo pompy ciepła, to właściwie koniecznością jest także zainwestowanie w fotowoltaikę. W ten sposób można znacząco obniżyć koszty i uniezależnić się od zmian cen energii elektrycznej. Coraz więcej nawet spółdzielni decyduje się na darmomodernizację, która jest połączeniem termomodernizacji, czyli docieplenia ścian, stropów i piwnic z zastosowaniem pomp ciepła i klimakonwektorów, a także rzecz jasna fotowoltaiki. W ten sposób mogą uniezależnić się od ciepłowni. Na takie inwestycje można uzyskać dofinansowanie, zatem warto spróbować wpłynąć na wysokość swoich rachunków także w taki sposób. To także rozwiązanie odpowiednie przy obecnej sytuacji rynkowej związanej z brakiem węgla czy jego wysokimi cenami.

Top 3: Wybieraj urządzenia najwyższej klasy energetycznej

Są jeszcze inne sposoby oszczędzania. Na pewno kupno urządzeń najwyższej klasy energetycznej jest jednym z nich. Pobór prądu może się znacząco różnić w przypadku poszczególnych klas energetycznych, co gwarantuje realne oszczędności w domowym budżecie. Ponadto takie urządzenia wyposażone są w tryby eko, co może dotyczyć np. niższego poboru wody w przypadku pralek czy zmywarek. Oczywiście klasa energetyczna to nie wszystko i trzeba wpływać na niższe rachunki także w inny sposób.

Top 4: Staraj się wyłączać urządzenia w nocy, by nie działały w trybie stand by

Jednym ze sposobów, by nasze energooszczędne urządzenia zużywały jeszcze mniej energii jest ich wyłączanie. Oczywiście jeżeli chodzi o lodówkę nie jest to możliwe, bo częste wyłączanie mogłoby doprowadzić do awarii systemu chłodzenia. Jednak inne urządzenia można, a nawet trzeba wyłączać z prądu, gdy się z nich nie korzysta. Nie warto pozostawiać ich w trybie czuwania, bo wtedy pobierają energię, choć w niewielkiej ilości, to jednak rocznie może dać to całkiem sporą sumę. Jeżeli nie chce się wielokrotnie włączać i wyłączać urządzeń w ciągu dnia, to warto przynajmniej robić to na noc.

Top 5: Ogranicz korzystanie z wielu sprzętów jednocześnie, zrób czasem przerwę od urządzeń elektronicznych i korzystaj z powerbanku

Czasami niepotrzebnie mamy włączonych kilka urządzeń. Jeśli aktualnie oglądasz smart TV, to w tym samym czasie nie musisz mieć włączonego laptopa. Rozgranicz czas na pracę i rozrywkę, szczególnie jeśli pracujesz zdalnie, a wpłynie to na Twoją lepszą efektywność. Jednocześnie ograniczysz pobór prądu. Jeżeli masz czas wolny to też od czasu do czasu zrób przerwę od urządzeń elektronicznych i np. poczytaj książkę. Jeżeli potrzebujesz prądu do naładowania sprzętu, to możesz podłączyć go do naładowanego powerbanku i nie zawsze musisz korzystać z gniazdka sieciowego.

Te proste czynności pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunkach. Elementy HUE możesz zainstalować bez gruntownej modernizacji twojej instalacji elektrycznej. Skorzystaj chociażby z gniazdek typu smart plug.