Jak ogrzewać dom zimą? Sprawdzone sposoby

Domki letniskowe oraz domy całoroczne zimą mogą wymagać dodatkowego źródła ogrzewania. To samo dotyczy firm czyli lokali turystycznych. Z pomocą mogą przyjść grzejniki elektryczne, które niedużym kosztem zapewnią odpowiednią temperaturę.

Problemy z ogrzewaniem mogą pojawić się niespodziewanie. Może zaskoczyć nas wyjątkowo mroźna zima albo awaria centralnego ogrzewania. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką alternatywne źródło ciepła. Dlatego grzejnik elektryczny warto polecić nie tylko do domku letniskowego, ale też do własnego domu czy biura.

Jak działa grzejnik elektryczny?

Dobrze zaprojektowany system grzewczy powinien zapewnić nam właściwą temperaturę w każdych warunkach. Czasami jednak może dojść do awarii albo po prostu lubimy mieć alternatywę dla tradycyjnego pieca. Może zdarzyć się też, że sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a nam już marzną nogi w domu. Energooszczędne grzejniki elektryczne mogą być ciekawym dodatkowym źródłem ogrzewania albo wręcz alternatywą dla tradycyjnego kaloryfera w mniejszych pomieszczeniach. Zanim jednak wybierzesz grzejnik elektryczny do swojego domu czy zakładu pracy, warto poznać dwa rodzaje grzejników, dostępnych na rynku. Należą do nich:

  • promienniki – urządzenia, które dobrze sprawdzają się kiedy zachodzi potrzeba doraźnego ogrzania pomieszczenia. Zaletą promienników jest szybka i efektywna praca tuż po uruchomieniu. Sprawdzają się w przypadku małych pomieszczeń, gdyż ciepło skupia się przede wszystkim w pobliżu grzejnika.
  • konwektory – w czasie pracy wykorzystują konwekcję, czyli zjawisko, które polega na ogrzewaniu powietrza za pomocą grzałki konwekcyjnej. Grzejniki konwektorowe to częsty wybór, ponieważ mimo niewielkiego rozmiaru, urządzenia tego typu potrafią szybko zapewnić pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Zwłaszcza modele wykorzystujące termowentylator skutecznie rozprowadzają ciepłe powietrze po otoczeniu. Są zatem stosunkowo mobilne, łatwe w obsłudze, a do tego dostępne w niskiej cenie. Dobrej jakości termowentylatory znajdziesz na stronie https://www.neonet.pl/sprzet-grzejny/termowentylatory.html.

Jaki grzejnik konwektorowy wybrać?

Z racji stosunkowo prostej konstrukcji, wybierając grzejnik elektryczny konwektorowy, należy zwrócić uwagę na kluczowe dla tego urządzenia parametry. Najważniejszym z nich jest moc, podawana w watach. To właśnie moc przekłada się bezpośrednio na efektywność pracy grzejnika. Duża moc pozwala szybciej nagrzać większe pomieszczenie. Wskazówki co do przestrzeni, jaką może ogrzać dany produkt, zazwyczaj można znaleźć wśród informacji producenta. Niemniej zwyczajowo 2000 W moc grzejnika pozwala na szybkie i niezbyt kosztowne ogrzanie pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Grzejniki elektryczne konwektorowe wybiera się również na podstawie innych kryteriów. Należą do nich sposób montażu oraz rodzaj wentylatora. Pierwszy element dotyczy tego, gdzie zamontowane będzie urządzenie. Grzejniki elektryczne mogą być mobilne, wolnostojące. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, jeśli grzejnik ma służyć do okazjonalnego dogrzewania biura czy pokoju. Jeśli jednak planujemy wykorzystać tego rodzaju grzejnik w każdym pomieszczeniu, lepiej wybrać model montowany na stałe. Tutaj najczęstszym wyborem są grzejniki elektryczne montowane do ściany. W ten sposób do złudzenia przypominają tradycyjne kaloryfery. Zapewniają przyjemne ciepło, które reguluje termostat. Produkty tego typu są stosunkowo duże i wydajne. Moc maksymalna pozwala zarządzać temperaturą w całym domu. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, jak np. grzejniki olejowe, konwektory są znacznie bezpieczniejsze podczas użytkowania, a ponadto tańsze w eksploatacji.

Rodzaj wentylatora również może wydatnie wpłynąć na jakość działania grzejników elektrycznych. Jeśli urządzenie opiera się wyłącznie na naturalnym obiegu powietrza, wzrost temperatury będzie następował powoli. Oznacza to, że pomieszczenia nagrzewają się długo. Wolne nagrzewanie rekompensuje mniejszy pobór prądu oraz cichsza praca. Jeśli grzejnik wyposażony jest w wentylator, wnętrze będzie nagrzewać się szybciej. Dmuchawa pozwala na ukierunkowanie strumienia ciepła, co sprawdza się w przypadku korzystania z grzejników do ogrzania stanowiska pracy, kiedy promienie słoneczne nie zapewniają pożądanej temperatury.

Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

Grzejniki łazienkowe to bardzo popularne rozwiązanie w niejednym mieszkaniu. Dzięki nim nie tylko regulacja temperatury jest łatwiejsza, ale część urządzeń służy również do innych zadań, jak chociażby wysychanie ubrań po praniu czy ręczników. Grzejnik łazienkowy ma najczęściej postać żeberek, które ułatwiają rozwieszenie odzieży oraz wspomnianych ręczników. Termostat pozwala ustawić dowolną temperaturę w łazience, zatem grzejniki mogą stanowić uzupełnienie instalacji lub samodzielnie ogrzewać na ścianie, zapewniając komfort. Z pewnością warto wyposażyć łazienkę w tego typu produkty, które zapewniają dodatkową funkcjonalność wnętrza. O to, aby grzejnik nie pobierał za dużo energii dba wyłącznik czasowy.