Jak oszczędzać energię w domu? Poradnik

W naszych domach pojawia się coraz więcej wszelkiego rodzaju sprzętów elektrycznych. Jeszcze klika lat temu jeden telewizor, komputer i telefon był standardem. Aktualnie każdy domownik posiada swój własny sprzęt. Dodatkowo rachunki za prąd ciągle rosną i nadal będą szły w górę. Jak w takim tempie życia zaoszczędzić prąd i płacić mniej za energię?

Absolutna podstawa – odłącz sprzęty z gniazdek

Często bywa tak, że podczas naszej nieobecności nasze urządzenia są i tak podłączone do prądu. Jednak także wtedy pobierają prąd. Dlatego warto wtedy nieużywany sprzęt po prostu wyjąć z gniazdka.

Wymień sprzęty na energooszczędne

Starsze urządzenia zużywają dużo prądu. Jeśli zdecydujemy się na jego wymianę na nowy sprzęt, który jest energooszczędny, musimy rozglądać się za tymi klasy A++ lub A+++. 

Wymień też żarówki

Światło w naszym domu palimy zazwyczaj długo i często je wyłączamy i włączamy. Przy takim użytkowaniu dużo prądu potrafimy marnować. Wymiana żarówek na energooszczędne pozwala zaoszczędzić nawet 80% energii. 

Czas na termoizolację

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub mniejszym bloku, gdzie istnieje możliwość ocieplenia mieszkania – to świetny sposób na zaoszczędzenie prądu. Słabo ocieplony budynek oddaje dużo ciepła i tracimy dużo energii przez dach i ściany.

Obniż temperaturę w mieszkaniu

Bywa tak, że nie potrafimy obyć się bez wysokiej temperatury w mieszkaniu. Aby płacić mniejsze rachunki, możemy obniżyć temperaturę o jeden stopień. Takie działanie pozwala zaoszczędzić aż 6% energii!

Kup miernik kontrolujący zużycie energii

Wiele osób ma problem z marnotrawieniem energii, dlatego stworzono urządzenie dedykowane dla takich ludzi. Jest to prosty sprzęt, który monitoruje i sygnalizuje zbyt duże zużycie prądu. Wersja zaawansowana posiada automatyczną możliwość obniżenia temperatury pomieszczenia czy wyłączenia światła.

Co z oświetleniem przydomowym?

Wszelkiego rodzaju lampki ogrodowe pobierają mnóstwo energii. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oświetlenie solarne. Mają one mały panel słoneczny, który zasila dany sprzęt. W przypadku światła, którego używamy przed wejściem do domu możemy zamontować czujkę na ruch. 

A może fotowoltaika?

Jeśli wszystkie nasze powyższe rady masz w małym palcu, ale wciąż rachunki za energię są wysokie, warto pomyśleć nad inwestycją w fotowoltaikę? Czym ona jest? Fotowoltaika to nic innego jak prąd ze słońca (https://sunergo.pl/blog/co-to-jest-fotowoltaika/). To specjalne panele, które zmieniają światło słoneczne w energię elektryczną. W takiej postaci możemy używać go do pracy urządzeń w naszym domu. Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na dachu lub na gruncie. Specjaliści zawsze doradzą jak powinna być zamontowana, aby generowała jak największą ilość energii. Chociaż początkowy koszt fotowoltaiki dla niektórych może okazać się wysoki, tak naprawdę jest to świetna inwestycja, która uniezależni nas od podwyżek prądu nawet do 25 lat. Przy czym koszt paneli słonecznych zwróci się nawet w przeciągu 7 lat! 

Instalacje fotowoltaiczne -  projektowanie i montaż

Jak oszczędzić energię w domu – podsumowanie

Technologia ciągle idzie do przodu, a nasze zapotrzebowanie na sprzęty ciągle rośnie. Wraz z tym nasze rachunki za prąd. Jeśli zwykłe i najprostsze sposoby nie przynoszą znaczących rezultatów w postaci niższych rachunków – warto pomyśleć nad instalacją fotowoltaiki, która będzie produkować nam prąd za darmo.