Jak ozdobić akwarium? Najlepsze sposoby na piękne i funkcjonalne zbiorniki

Dekoracje do akwarium to nie tylko świetny sposób na stworzenie wyjątkowej ozdoby do pomieszczenia, ale również okazja do wykreowania podwodnego świata, które zapewni rybkom właściwe warunki. Odpowiednia oprawa sprawi, że mieszkające w nim stworzenia będą mogły poczuć się jak w swoim naturalnym środowisku. Jak akwaryści dekorują swój podwodny świat?

Roślinność w akwarium

Pierwszą ozdobą, która nasuwa się na myśl o akwarium są żywe rośliny. Ich ilość, różnorodność gatunków i kolorów ma ogromny wpływ na ogólny wygląd akwarium. Zaczynamy od niezbyt drogich roślin, by najpierw nauczyć się o nie dbać. Szczególnie warto zainteresować się gatunkami takimi, jak Vallisneria, Echinodorus, Hygrophila czy Limnophila. Wysokie egzemplarze umieszczamy z tyłu zbiornika, tak aby przysłoniły urządzenia umieszczone wewnątrz akwarium. Wszystkie korzenie dokładnie ukrywamy w warstwie piasku na dnie. Bezpośrednio przy przedniej szybie zbiornika powinny znaleźć się najniższe rośliny i ceramiczne elementy dekoracyjne lub muszle.

Skałki i kamienie

W sprzedaży często spotkać można piękne i dekoracyjne skały z egzotycznych regionów świata. Ze względu na fantazyjne kształt, postrzępione krawędzie i wyrazistą kolorystykę skały te stanowią niewątpliwą ozdobę zbiornika i cieszą się ogromnym uznaniem wśród akwarystów, jednak ich cena może czasami przyprawić o zawrót głowy. Hodowcy o nieco mniej zasobnych portfelach mogą wykorzystać jako dekorację akwarium rodzime łupki, granity oraz piaskowce, które pozwolą stworzyć równie ciekawą aranżację nieporównanie mniejszym kosztem. Piękne okruchy skalne można zakupić zarówno w sklepach akwarystycznych, jak i ogrodniczych.

Korzenie do akwarium

Innym pomysłem na to, jak udekorować akwarium, jest odtworzenie naturalnego środowiska zwierząt, które w nim mieszkają. Wystarczą do tego odpowiednie elementy, które pozwolą na uzyskanie świetnego wizualnie efektu. Aby udekorować zbiornik w ten sposób, warto postawić na korzenie przeznaczone do akwarium, piasek lub żwirek oraz inne dekoracje akwariowe wyglądem przypominające elementy prawdziwego podwodnego świata.

Fototapeta na tło zbiornika

Istotnym elementem każdego akwarium jest jego tło. Fototapety stanowią popularny rodzaj tła, dodając zbiornikowi głębi oraz atrakcyjności. Można zastosować na przykład fototapetę, która będzie imitowała naturalną roślinność. Umieszczane na tylnej szybie zbiornika za pomocą specjalnych klejów pięknie się prezentują, stanowiąc idealne tło dla sceny akwarium. W sklepach akwarystycznych znaleźć można tapety zarówno jednostronne, jak i dwustronne.