Jak pielęgnować żywopłot?

Istnieje szereg sposobów na ogrodzenie swojej posesji. Jednym z najbardziej efektownych jest zasadzenie żywopłotu. Wybrane krzewy czy drzewa należy jednak odpowiednio pielęgnować, aby nie dopuścić do powstania prześwitów czy dziur. Niezależnie od tego, czy wybrałeś drzewa iglaste, czy krzewy liściaste na żywopłot, wszystkie należy regularnie przycinać. Dowiedz się, kiedy to robić i za pomocą jakich narzędzi.

Kiedy i czym przycinać żywopłot?

Istnieją dwa rodzaje cięć, które należy mieć na uwadze, sadząc żywopłot wokół swojego domu. Oba możesz wykonać za pomocą nożyc ogrodowych, oba są także niezwykle ważne.

Pierwsze cięcia mają za zadanie zagęścić krzewy, aby ich pokrój był zwarty i pozbawiony dziur. Tylko takie rośliny dobrze osłonią Twoją posesję przed wzrokiem sąsiadów i będą nadawały się do późniejszego formowania. Cięcia zagęszczające wykonuje się zaraz po posadzeniu młodych sadzonek. Wówczas krzewy należy przyciąć w zależności od gatunku do wysokości nawet 20 cm nad ziemią. Zaniedbanie tego cięcia doskonale widać np. w przypadku krzewów ligustry, które często tuż nad ziemią są rzadkie i mało atrakcyjne. Kolejne cięcie zagęszczające należy wykonać w tym samym roku pod koniec wakacji.

Kiedy Twój krzew będzie już gęsty, pozostają Ci już tylko cięcia formujące. Do nich możesz wykorzystać nożyce ogrodowe elektryczne. Przy przycinaniu jedynie młodych pędów dobrze sprawdzą się również większe sekatory. Cięcia takie wykonuje się na wiosnę na przełomie marca i kwietnia, a także pod koniec sierpnia.

W jaki sposób przycinać żywopłot?

Oprócz terminu cięcia żywopłotu niezwykle ważny jest sposób ich przycinania. Istnieje kilka zasad, które pozwolą Ci równomiernie przyciąć krzewy, uformować je w odpowiedni kształt i jednocześnie szybko uporać się z pracą.

  1. Najpierw wyznacz wysokość żywopłotu. Dobrze sprawdza się do tego sznurek rozciągnięty pomiędzy palikami wbitymi w ziemię. Wówczas zachowasz linię prostą, a Twój żywopłot będzie wyglądał atrakcyjne.
  • Do przycinania wykorzystaj elektryczne nożyce ogrodowe. Najpierw przytnij boki żywopłotu, a następnie jego górę.
  • Prowadząc nożyce wzdłuż wyznaczonych linii, staraj się okręcać całym ciałem, a nie tylko ramionami. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo sił i nie nabawisz się kontuzji.
  • Przy każdym cięciu wykonuj dwa ruchy. Kiedy przycinasz bok żywopłotu, najpierw kieruj nożyce elektryczne w dół, a następnie tą samą drogą powtórz ruch z dołu do góry. Pierwszym ruchem pozbędziesz się nowych pędów rośliny, a drugi ruch wyrówna linię cięcia.

Pamiętaj również, aby swoje nożyce ogrodowe utrzymywać w czystości. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przenoszenia się patogenów na żywopłot, które mogłyby wywołać choroby grzybowe czy bakteryjne.

Zdrowy i gęsty żywopłot jest niezwykłą ozdobą każdego ogrodu. Aby zachować go w odpowiedniej kondycji, koniecznie zadbaj o regularne przycinanie krzewów lub drzew. Dzięki temu zachowasz także ich zwarty pokrój, który osłoni Cię przed wzrokiem sąsiadów. Wykorzystaj do tego elektryczne nożyce ogrodowe lub sekatory ręczne.