Jak Piet Mondrian zainspirował architektów na całym świecie?

Czy jeden człowiek może namalować obrazy, które staną się początkiem nowej stylistyki we wnętrzach na całym świecie? Owszem! Pod warunkiem, że nazywa się Piet Mondrian! To właśnie ten holenderski artysta, pionier sztuki nowoczesnej, zainspirował swoimi pomysłami architektów, którzy bazując na jego dziełach, rozwinęli dwa wpływowe ruchy aranżacyjne na świecie.

Piet Mondrian – sztuka nowoczesna i zawrotne ceny obrazów

Żyjący w latach 1872-1944 Piet Mondrian był prekursorem nowoczesnej sztuki abstrakcyjnej, której charakterystyczną cechą było bazowanie na minimalizmie rozciągniętym do wręcz niewyobrażalnej prostoty. W jego dziełach oszczędne było wszystko: od kombinacji linii, jakich używał na płótnach, przez postawienie na geometrię zamiast form wymyślnych, po używanie kolorów podstawowych, dominację czerni, szarości i bieli. Wszystko to, co można było uprościć – Mondrian upraszczał. Można powiedzieć, że jego obrazy były kwintesencją formalnej czystości. Czymś, co wykluczało przesadę, nadmiar i koloryzowanie, a stawiało na transparentność i przejrzystość.

Co ważne, pierwsze dzieła artysty nie zostały przyjęte w jego otoczeniu z zachwytem. Oskarżano go o to, że przestaje sztuką czynić sztukę, że spłyca obraz, że sprawia go bliższym rzeczywistości, czasem wręcz za bardzo. To jednak nie zniechęciło malarza do dalszych działań i jak się okazało, słusznie! Już wkrótce jego pracę dostrzegli projektanci i architekci, którzy zainspirowani prostotą tego niewyrafinowanego stylu, zaczęli szukać dla niego odpowiedników we wnętrzach.

Ten moment stał się przełomowy właśnie dla branży wzornictwa, a potem produkcji mebli. Okazało się, że odejście od maksymalizmu na rzecz minimalizmu potrafi czarować pięknem!

Piet Mondrian zupełnie nieświadomie stał się zaczątkiem dwóch ważnych ruchów w branży wnętrzarskiej i architektonicznej. Pierwszym z tych ruchów był niemiecki Bauhaus (proste linie, podstawowe kolory, minimalizm sięgający wręcz purytańskiego designu) oraz ultra modny styl nowojorskiego minimalizmu (tu kluczem były geometryczne formy i ograniczona kolorystyka).

Do dziś prace Mondriana osiągają na aukcjach zawrotne ceny – i chociaż aktualnie na świecie jest wielu podobnych mu, oszczędnych artystów, to jako prekursor i człowiek, który płótnem zmienił postrzeganie projektantów, cieszy się on niesłabnącą popularnością. Najważniejsze obrazy: „Grey Tree” – eksperymenty z kubizmem, awangardowy „Tableau No 2 Composition No V”, czy „Ocean 5” – abstrakcja mola otoczonego przez wody oceanu.