Farba i tapeta w jednym pomieszczeniu to rozwiązanie, które dodaje wnętrzu charakteru i pozwala na wprowadzenie ciekawych urozmaiceń. Jednak aby uzyskać właściwy efekt, należy zadbać o odpowiednie zestawienie. Jak więc połączyć tapetę i farbę w jednej przestrzeni.
Podobieństwa i różnice
Aby odpowiednio połączyć ze sobą farbę i tapetę, należy znaleźć wspólne punkty obu wykończeń, punkty styku ale zadbać o to aby się ze sobą nie zlewały. Aby uzyskać przyjemne dla oka połączenie, należy wybrać produkty, które nie będą ze sobą konkurować, a raczej uzupełniać. Najczęściej mocniejszym akcentem jest tapeta ze względu na wzory lub fakturę. Dobrym pomysłem może być również zestawienie różnych kolorów tapety i farby. Należy to jednak zaplanować w taki sposób, by w pomieszczeniu nie panowało zbyt wiele barw. Innym rozwiązaniem może być również wykorzystanie takich samych odcieni. W takiej sytuacji należy pamiętać aby tapeta przyciągała wzrok mocnym wzorem. Lepiej zrezygnować z próby odróżnienia się wyłącznie teksturą.
Tapeta jako mocny akcent
Tak jak zostało to już wspomniane, tapeta może doskonale się sprawdzić w roli mocniejszego akcentu we wnętrzu. Możemy to osiągnąć w różny sposób. Jedną z popularniejszych jest wytapetowanie jednej lub dwóch ścian, tak by nadal jednak zachować równowagę pomiędzy powierzchniami tapetowanymi a pomalowanymi farbą. Do wyboru są także subtelniejsze opcje. Popularne jest ułożenie jednego lub kilku pojedynczych pasków wzorzystej tapety. Można także umieścić ją w formie oprawionych wyciętych kawałków. Nie trzeba też koniecznie używać bardzowzorzystej tapety. Mocny akcent można także uzyskać poprzez kontrastujący kolor. W każdej sytuacji należy jednak zadbać o odpowiednie zestawienie barw. Istotne jest, by zgrywały się one z pozostałymi elementami aranżacji. Pozwoli to stworzyć jednolite wnętrze – zbyt wiele barw może być zbyt przytłaczające i sprawiać wrażenie chaosu.
Tapeta w harmonijnej aranżacji
Niekoniecznie trzeba jednak decydować się na wyrazistą różnicę. Dobrym rozwiązaniem jest też harmonijne zestawienie. Najczęściej uzyskuje się je poprzez korespondujący ze sobą kolor. W takiej sytuacji warto postawić na subtelniejszy, lecz nadal wyraźny wzór, który pozwoli odróżnić od siebie poszczególne wykończenie ścian. Także przy takim zestawieniu do wyboru jest kilka opcji. Wytapetowanie jednej lub dwóch ścian doskonale sprawdza się w takiej sytuacji. To samo dotyczy kilku pasków tapety, które można w odpowiedniej odległości od siebie umieścić na różnych ścianach pomieszczenia. Takie rozwiązania lepiej sprawdzą się w bardziej stonowanych aranżacjach, jednak nadal pozwalają stworzyć ciekawe urozmaicenie. W związku z tym warto je rozważyć w aranżacjach inspirowanych klasyką, takich jak tradycyjna, prowansalska czy shabby chic.
Rozdzielenie stref przy pomocy tapety
Zestawienie tapety i farby nie musi służyć wyłącznie w celach wizualnych. Warto wykorzystać je do rozdzielenia poszczególnych stref. Jest to doskonała opcja choćby w pokoju dziennym, gdzie można podkreślić strefę wypoczynkową lub ścianę RTV. Dobrze sprawdzi się również w sypialni – efektowny pasek nad łóżkiem to przyjemne dla oka rozwiązanie aranżacyjne. W przypadku nietypowego kształtu pomieszczenia naklejenie tapety na jedną ze ścian pozwala podkreślić urok takiego pokoju. Odpowiednio dobrane wykończenie może także wizualnie powiększyć niewielki metraż. Do wyboru jest wiele możliwości. W razie wątpliwości dobrym pomysłem może być sprawdzenie różnego rodzaju inspiracji. Pomocą może być również sklep z farbami i tapetami. Szeroki wybór w takich miejscach może być bardzo inspirujący.