Jak pozbyć się grzyba ze ściany – sprawdzone sposoby

Grzyby na ścianie to nie tylko nieestetyczny efekt wizualny i przykry zapach. To także ryzyko chorób, na które może zapaść cała rodzina. Obecność białych, zielonych czy czarnych kropek w kątach pokojów może niekorzystnie wpłynąć na układ oddechowy zarówno dziecka, jak i dorosłego. Jeśli zauważyłeś u siebie w domu pierwsze skutki wilgoci to nie czekaj na ich dalszy rozwój! Sprawdź jak pozbyć się grzyba ze ściany. 

Jak pozbyć się grzyba ze ściany? 

Grzyb w domach czy mieszkaniach powstaje najczęściej przez zaniedbania budowlane. Mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie warstwa izolacji termicznej została przerwana, posiadają doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Skumulowana wilgoć i słabe ogrzewanie budynku sprzyjają rozwojowi pleśni. Pierwszym sposobem na pozbycie się niechcianego lokatora jest lepsze ogrzewanie nie tylko pomieszczenia, w którym zauważymy problem, ale też całego budynku. Ciepło wysusza powietrze i zapobiega skraplaniu się wody na ścianach. To zaś prowadzi do zniwelowania lekkiego grzyba.

W walce z grzybem skutecznym rozwiązaniem będzie także osuszacz powietrza. Produkty oferowane przez renomowane firmy cechują się dużą skutecznością i doskonale radzą sobie z problemem wilgoci w domach. W sklepach znajdziemy także specjalne produkty chemiczne, pozwalające pozbyć się grzyba. W przypadku zastosowania któregoś ż nich należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, dotyczące wpływu specyfiku na zwierzęta, dzieci, a także inne organizmy żywe. 

Sposób postępowania z grzybem 

Czasami problem jest zbyt rozległy i nie wystarczą powierzchowne środki, aby na dobre pozbyć się pleśni. W każdym przypadku droga postępowania wygląda inaczej, jednak można wymienić parę obowiązkowych punktów, o których nie można zapomnieć: 

  1. Skuteczne ogrzanie pomieszczenia – dzięki temu zapobiegniemy rozszerzaniu się problemu i tworzeniu nowych punktów grzyba; 
  2. Dokładne wyczyszczenie ściany – usunięcie wierzchniej warstwy grzyba jest kluczowe podczas tej walki. Przy procesie mycia należy zwrócić uwagę na dokładność a także delikatność, zbyt szybkie ruchy mogą przyczynić się do „rozpylenia” pyłu na dalsze obszary ściany; 
  3. Sprawdzenie czy grzyb nie znajduje się także wewnątrz murów – czasem problem jest tak rozległy, że wymaga usunięcia części ściany. Wówczas należy działać bardzo szybko i nie maskować problemu jedynie z zewnątrz, bowiem może on powrócić. W przypadku dużej ilości grzyba warto zasięgnąć pomocy specjalistów. 

Już wiesz jak pozbyć się grzyba ze ściany, a także uchronić swoich bliskich przed jego niekorzystnym wpływem. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać, niż usuwać problem. Dokładnie sprawdzaj wszystkie kąty w swoim domu – szczególnie te w łazienkach, kuchniach, piwnicach i spiżarniach. Zadbaj  o dobrą wentylację, a także odpowiednie dogrzanie pomieszczeń w okresie zimowym. Takie zabiegi pozwolą Ci na zmniejszenie ryzyka wystąpienia grzyba w domu.