Jak przebiega zabezpieczanie wykopów pod apartamentowce?

Właściwe wykonanie wykopów i ich zabezpieczenie jest kluczowe dla budownictwa. Bez odpowiednio zaasekurowanych wykopów posadowienie fundamentów dla apartamentowca może być utrudnione. Dobrze wykonany fundament jest gwarancją trwałości budynku. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak wygląda zabezpieczanie wykopów pod apartamentowce i z jakimi trudnościami muszą wtedy zmierzyć się specjaliści od geotechniki.

Po co zabezpiecza się wykopy pod fundamenty?

Wykopy pod fundamenty to jedna z pierwszych prac budowlanych. Na terenie budowy niezwykle ważne jest bezpieczeństwo, a niezabezpieczony grunt może być realnym zagrożeniem dla osób pracujących. Zabezpieczenie wykopów zagwarantuje Keller, firma geotechniczna, która realizowała wiele projektów pod budownictwo mieszkaniowe. Wykopy pod fundament muszą być tak zaasekurowane, by nikt przypadkiem do nich nie wpadł, w przypadku głębszych rozkopów, które mają więcej niż 1 metr głębokości, należy dodatkowo wykonać wejścia i zejścia. 

Wykopy zabezpiecza się także przed osunięciem gruntów. Warunki gruntowe są niezwykle ważne dla prawidłowego posadowienia budynku, czasem są one gorsze, czasem lepsze. Wykopy zabezpiecza się za pomocą m.in. szalunków: 

  • lekkich – wykorzystuje się go do wznoszenia żelbetowych fundamentów i płyt,
  • średnich – wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym,
  • ciężkich – wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym.

Szalunki ochraniają ziemię przed osuwaniem się i są stałym elementem na budowie, zapewniają one bezpieczeństwo robotnikom, ale zapobiegają także np. uszkodzeniom budynków wskutek osunięcia się ziemi gruntowej.

Jaki jest problem związany z zabezpieczaniem wykopów pod apartamentowce?

Największy problem związany z zabezpieczaniem wykopów pod apartamentowce to brak miejsca. Nowe osiedla deweloperskie powstają na ograniczonych miejscowo terenach, często są one w ścisłym sąsiedztwie z innymi budynkami, dlatego też samo wykonanie fundamentowania w tak małej przestrzeni może sprawiać problem. Zabezpieczanie wykopów często jest też trudniejsze przez niesprzyjające warunki gruntowe (są np. słabo przepuszczalne, znajdują się w bliskim sąsiedztwie z rzeką, to pozostałości po terenach antropogenicznych), niektóre z nich mogą być spowodowane np. występowaniem odkształconych iłów w podłożu. 

Jak wygląda zabezpieczanie wykopów pod apartamentowce?

Do zabezpieczania wykopów pod apartamentowce można wykorzystać ściany szczelinowe o grubości 60 cm. Jeśli apartamentowiec ma znaleźć się blisko innych budynków, należy też zaasekurować te istniejące, np. stosując dodatkowe podparcie ściany szczelinowej w postaci stropu. Następnie sam strop jest ochraniany przez słupy tymczasowe, które służą za podporę. Zabezpieczania wykopów w budownictwie mieszkaniowym, pod apartamentowce można także wykonać przy użyciu pali, które pozwalają na przeniesienie obciążeń w głębsze warstwy ziemi. 

To, w jaki sposób zabezpieczy się wykopy pod budowę apartamentowca, zależy przede wszystkim od miejsca, warunków gruntowych, jak i pogody. Niezbędna jest tu pomoc geologów i firm geotechnicznych.