Jak przygotować meble ogrodowe na sezon?

Wielkimi krokami zbliża się sezon działkowo-ogrodowy! Już nie możemy się doczekać długich godzin pod chmurką, spędzonych w gronie rodziny, przyjaciół i czworonogów! Jednak nim to nastąpi, warto odpowiednio przygotować nasze meble ogrodowe, które całą zimę czekały na ten moment! Jak to zrobić? Ważną rolę odgrywa w tym przypadku impregnat do drewna. Dowiedzcie się, jak z niego korzystać!

Dlaczego warto impregnować drewno?

Drewno jest szlachetnym i pięknym materiałem. Swój urok czerpie z naturalnego pochodzenia, które przyczynia się również do tego, że budulec ten ulega biodegradacji – czyli biologicznym procesom rozkładu. W konsekwencji drewniane meble są bardziej wrażliwe na wszelkie działania warunków atmosferycznych – takich jak deszcz, promienie słoneczne, wilgoć czy grzyby. Często bywają także smakowitym kąskiem dla owadów i innych mikroorganizmów. Jak temu wszystkiemu zaradzić? Należy powierzchnie drewniane zaimpregnować. Impregnat do drewna tworzy barierę ochronną, która wzmacnia meble, wnikając głęboko w ich strukturę. Zabezpiecza powierzchnię drewna przed uszkodzeniami i uodparnia ją na biokorozję. Dlatego impregnacja ma tak duże znaczenie! Impregnat do drewna (www.tikkurila.pl) sprawia, że możemy cieszyć się naszymi drewnianymi meblami na dłużej.  

Jak stosować impregnat do drewna? 

Proces impregnacji drewna nie jest skomplikowany – wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach:
 

  1. Procesowi impregnacji poddajemy drewno surowe lub wcześniej impregnowane. Nim zaczniemy rozprowadzać impregnat po naszych meblach, przyjrzyjmy się, w jakim stanie jest drewno. Należy je odpowiednio oczyścić, wypełnić ubytki oraz upewnić się, że drewno nie jest zaatakowane przez szkodniki. 
  2. Prace malarskie najlepiej przeprowadzać na zewnątrz. Przestrzeń, w której będziemy impregnować meble powinna być sucha i zadaszona.
  3. Przed malowaniem dobrze jest delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę drewna, a następnie dokładnie oczyścić  z powstałego pyłu.
  4. Impregnat najlepiej nakładać pędzlem, cienkimi warstwami dobrze wcierając i rozprowadzając produkt.  W celu lepszego uwidocznienia słoi drewna można po chwili (10 – 20 min.) od naniesienia produktu usunąć jego nadmiar przy pomocy szmatki, czyściwa lub suchego pędzla.
  5. Produkt należy nakładać na całej powierzchni wzdłuż włókien zwracając szczególną uwagę na łączenia i pęknięcia oraz stosując na końcówkach drewnianych elementów szczególnie grubą warstwę.
  6. Zaleca się nakładanie dwóch warstw impregnatu.

Te kilka kroków sprawi, że impregnacja drewna przebiegnie szybko i sprawnie, a meble będą w pełni gotowe, by służyć nam jeszcze przez wiele sezonów. 

Impregnację możemy przeprowadzić na dowolnych powierzchniach drewnianych – krzesłach, stołach, leżakach, ławkach, huśtawkach i wielu innych. Profesjonalny impregnat do drewna zapewni naszym meblom ogrodowym dogłębną pielęgnację i długotrwałą ochronę.