Jak rosną ananasy i czy można je uprawiać w domu?

Słodkie żółto – zielone owoce zdają się być najbardziej charakterystycznym znakiem ciepłego klimatu, lata i beztroski. Ananasy są uwielbiane za swój soczysty smak i niezwykły kształt. W polskim klimacie uprawa tej rośliny zdaje się być niemożliwa, jednak przy odrobinie szczęścia możemy z powodzeniem wyhodować własnego ananasa w doniczce! Jak rosną ananasy i na co należy zwrócić uwagę przy ich pielęgnacji? Zaraz się tego dowiemy! 

Jak rosną ananasy? 

Ananas jest rośliną, która najczęściej występuje w Ameryce Południowej w regionach, gdzie temperatura nie schodzi poniżej 20 stopni C. Podczas podróży do takich miejsc jak Hawaje, Brazylia czy Meksyk możemy dostrzec całe plantacje ananasów, które zapierają dech w piersiach. Polski klimat jest nieco okrutny dla tych drobnych roślin, jednak nie oznacza to, że uprawa własnych ananasów jest niemożliwa! Decydując się na zasadzenie tej rośliny w doniczce już po dwóch latach możemy otrzymać własny, gotowy owoc.

Ananasy występujące w naturalnych warunkach dorastają do wysokości około 120 cm. Górna część łodygi posiada wydłużone i sztywne liście, z których wyrasta duży owocostan. Uprawę własnego ananasa należy zacząć od ukorzenienia korony świeżego owocu, czyli od odcięcia górnej części od pierwotnego ananasa. Przed wsadzeniem w ziemię naszego zarodka należy go dokładnie oczyścić z miąższu, a także odrobinę wysuszyć. 

Pielęgnacja domowego ananasa 

Te rośliny o pysznych owocach najlepiej mają się w warunkach szklarniowych, jednak nie pogardzą naszym południowym parapetem, do którego dociera cała masa słońca. Latem należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej temperatury – powinna ona wynosić mniej więcej 25 stopni. W trakcie okresu zimowego ananas nie może być narażony na temperaturę niższą niż 20 stopni. 

Soczysta roślina o niebagatelnym wyglądzie wymaga stale wilgotnego podłoża, nie można jednak tego mylić z przelaniem! Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do zgnicia rośliny. Najlepszym sposobem na podlewanie ananasa jest skraplanie go od góry, czyli od korony, dobrym pomysłem będzie także zraszanie rośliny, w taki sposób można stworzyć jej naturalne warunki bytowe, w których klimat cechuje się dużą wilgotnością powietrza. 

Na swojego pierwszego ananasa należy poczekać około 2 lat. Warto również wspomnieć o tym, że jedna ukorzeniona korona da nam tylko jeden owoc. W naszym klimacie ta niezwykła roślina cechuje się stosunkowo długim okresem dojrzewania, które może wynieść nawet 12 miesięcy. 

Jeśli należysz do grona cierpliwych posiadaczy niezwykłych roślin to koniecznie powinieneś spróbować swoich sił z ananasem. To jeden z tych owoców pracy, na które naprawdę warto czekać.