Prawidłowe segregowanie odpadów jest dzisiaj obowiązkiem każdego, nie tylko tych, którym na sercu leży dobro środowiska i bezpieczna przyszłość nowych pokoleń. Zgodnie z ustawą, każdy z nas musi we właściwy sposób oddzielać różne części produktów i wyrzucać je do pojemników o konkretnym przeznaczeniu. Część takiej segregacji możemy wykonać całkowicie samodzielnie, a część wymaga oddania produktów do punktów ich zbiórki.
Krok po kroku: jak segregować śmieci?
Optymalne segregowanie odpadów dzielimy na dwie podstawowe części: domową i zewnętrzną. Domowa to ta, w której wykorzystujemy pięć różnych koszy na odpady, wrzucając do nich właściwe produkty: papier, plastik i metal, szkło, odpady organiczne oraz pozostałości, których nie jesteśmy w stanie sklasyfikować jako żaden z czterech pierwszych pojemników. Część zewnętrzna segregacji to tzw. punkty np. na elektrośmieci czy odpady o dużych gabarytach. Punkty te może wyznaczyć gmina (w przypadku wsi) lub znajdziemy je w sklepach zlokalizowanych w dużych miastach. Do punktów zbioru elektrośmieci wyrzucamy np. zużyte baterie, żarówki, świetlówki, a do miejsc na odpady duże: meble, lodówki, zmywarki itd.
Pojemniki do segregracji:
- Niebieskie (worek lub kosz) – przeznaczone na papier. Tu, odpowiadając na pytanie jak segregować śmieci, wrzucamy opakowania papierowe, karton, zeszyty i książki, gazety, worki papierowe itd. Nie umieszczamy tu papieru lakierowanego ani powleczonego folią, podobnie jak nie jest to pojemnik np. na papierowe worki po produktach budowlanych (cement itp.)
- Żółte – plastik i metal, czyli wszystkie produkty, które nadają się do ponownego recyklingu.
- Zielone – szkło. Wszelkiego rodzaju butelki po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach. Nie jest to jednak pojemnik na ceramikę, szkło żaroodporne ani lustra czy szyby okienne!
- Brązowe – odpady organiczne, tzw. „bio. Tu lądują resztki warzyw i owoców, obierki, gałęzie drzew, trawa, trociny, ale i zwykłe resztki jedzenia.
- Czarne – śmieci zmieszane, czyli to, czego nie da się odzyskać ani ponownie przetworzyć w procesie recyklingu.
Podstawą właściwego segregowania śmieci jest wiedza na temat tego, jak to się robi oraz same chęci do segregacji i dbania o naszą planetę. Myśląc o tym, w jakim świecie będą żyły kiedyś nasze dzieci – zdecydowanie warto jest o to zadbać od razu. Bez czekania i bez niepotrzebnych wymówek. Pięć pojemników + punkty zbioru elektrośmieci i cały proces segregacji, który może dla nasz wszystkich zdziałać naprawdę wiele.