Jak się zabrać za czyszczenie filtra w pralce?

Jeśli używamy dosyć często pralki, to powinniśmy się starać systematycznie ją czyścić. Przynajmniej zróbmy to raz na dwa miesiące. Zdecydowanie nie jest to czynność najprzyjemniejsza do wykonywania w domu. Jest jednak niezwykle potrzebna, abyśmy mogli się cieszyć sprzętem sprawnym przez długie, długie lata. W większości modeli pralek na całe szczęście zamontowane zostały specjalne kontrolki. Gdy palą się na czerwono, to sygnalizują o konieczności czyszczenia filtra, ponieważ mu grozi zatkanie. Musi musimy zatem o tym pamiętać. Jak się zatem wziąć za czyszczenie filtra w pralce?

Dlaczego powinniśmy tą czynność wykonywać?

Na pewno bardzo dużo osób się zastanawia, po co w ogóle wykonuje się czynność jaką jest czyszczenie filtra w pralce. Robimy to, ponieważ filtr w pralce jest tak naprawdę jej najważniejszym elementem. Każda pralka została wyposażona w odpływową pompę, która odprowadza podczas prania wodę brudną. Jest ona otoczona przez zabezpieczający filtr. Zabezpiecza on oczywiście przed zatkaniem odpływu bardzo dużymi elementami, których zdarza nam się zapomnieć wyjąć z kieszenie spodni czy też kurtki. Ma on za zadanie zebrać wszelkiego rodzaju okruszki, monety oraz kurz, a następnie odprowadzić zanieczyszczenie zgromadzone z wody. Jeśli nie czyścilibyśmy regularnie filtra w pralce, to gromadzenie się nadmierne brudu oraz wody w końcu się może zablokować. Poinformuje nas o tym fakcie wspomniana już kontrolka lub też zatęchły zapach prania oraz niewypompowanie wody brudnej, a w samej konsekwencji nawet zalanie naszej łazienki.

Może dojść do zatkania

Jeśli nie będziemy pamiętać o czyszczeniu regularnym filtra w naszej pralce to dojdzie do jego zatkania. Nie jest to usterka zbyt trudna do naprawy. Jesteśmy spokojnie w stanie sobie poradzić z tym problemem w sposób samodzielny. Możemy oczywiście skorzystać z usług sprawdzonego fachowca, ale musimy się oczywiście liczyć z kosztami na poziomie między 40 do 80 złotych. Jednak usługą znacznie droższa jest naprawienie pompy zepsutej, która kosztować nas będzie około dwustu złotych za godzinę pracy specjalisty.

Musimy oczywiście zaznaczyć, że pompa się psuje głównie z powodu braku czyszczenia regularnego filtra w pralce. Dbanie właściwe o niego nie tylko tak naprawdę przedłuża samą żywotność prali, ale również sprawia, że się podnosi znacznie jakość prania. Poza tym, im nie czyścimy dłużej filtra, tym później wyciągnięcie jest utrudnione znacznie z uwagi na zabrudzenia w nim nagromadzonych. Warto mieć to wszystko na uwadze.