Jak sprawdzi się mata podłogowa grzewcza w ogrzewaniu podłóg ceramicznych?

Mata podłogowa grzewcza pod płytki – to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, które zaczyna wypierać stosowane dawniej ogrzewanie wodne podłogowe. Jak się sprawdza i pod które płytki da się je zastosować?

Mata podłogowa grzewcza a kafelki – bezpieczeństwo

Ci, którzy martwią się o bezpieczeństwo płytek ułożonych na ogrzewaniu podłogowym, zapominają o jednej ważnej rzeczy: ceramiczne kafle od setek lat pokrywają przecież rozgrzane piece kaflowe. Zwyczajny gres do dziś jest wypiekany w piecach o temperaturze sięgającej 1200 stopni, a dla porównania mata grzewcza podłogowa nagrzewa się maksymalnie do ok. 35 stopni. To pokazuje, jak wdzięczny jest ten materiał w tym kontekście. Dodatkowo systemy ogrzewania podłogowego, w przeciwieństwie do dawnych pieców, są wyposażone w regulatory temperatury, które zapobiegają zbytniemu nagrzaniu. Również nowoczesne kafelki są produkowane niekiedy specjalnie z myślą o podłogówce, co zwiększa ich odporność.

Pod jakie podłogi mata podłogowa grzewcza?

Jakie kafelki na podłodze podgrzewanej sprawdzają się najlepiej?

  • Gres,
  • terakota,
  • płytki ceramiczne,
  • płytki kamienne dostosowane od ogrzewania podłogowego.

Warto wiedzieć, że mata podłogowa znajduje zastosowanie nie tylko w domach, ale też dookoła: na tarasach, schodach czy w garażach. Używa się jej także w saunach czy wokół basenów. Ciekawą możliwością może być umieszczenie maty grzewczej w oranżeriach czy nawet w ściankach zabezpieczających donice i kompozycje roślinne np. na patio. Temperatura wyższa o kilka stopni sprzyja lepszemu rozwojowi roślin i pozwala hodować w domu nawet gatunki egzotyczne.

Dlaczego mata podłogowa grzewcza pod płytki?

Mata podłogowa grzewcza i płytki to wręcz wymarzony duet. Dlaczego?

  • Mata ma niecałe 4 mm grubości, a płytki od kilku do maksymalnie 12 mm. Taki system ogrzewania nie podnosi więc poziomu podłogi, w przeciwieństwie do wodnego ogrzewania podłogowego, w którym łączna grubość wyniosłaby nawet 10 cm.
  • Płytki to jedne z najszybciej nagrzewających się materiałów podłogowych, a jednocześnie w przeciwieństwie do wielu innych – nie są podatne na odkształcenia.
  • Mimo, że mata z kablem nie jest całkowicie płaska (kabel odznacza się na powierzchni), to po zalaniu wylewką i ułożeniu płytek da się uzyskać równą powierzchnię.

Specjaliści ze sklepu Samurio wyjaśniają, że obecnie da się już dopasować system grzewczy pod praktycznie każdy rodzaj pokrycia podłogowego. Maty standardowo stosuje się pod płytki, podczas gdy inne rodzaje ogrzewania sprawdzają się przy panelach lub wylewce.

Jak działa mata podłogowa grzewcza pod płytki?

Matę rozkłada się równomiernie na całej podłodze, wyłączając np. okolice wanien. Pomija się też obszary występowania zabudowy stałej czy ciężkich mebli. Matę można przycinać, a kabel grzewczy da się odgiąć, zmieniając płaszczyznę jego prowadzenia. To znacznie ułatwia dokładne ułożenie maty na całej podłodze – również w załomach czy pomieszczeniach o nietypowym kształcie. Mata podłogowa grzewcza jest połączona osobnym kablem z termostatem, za którego pomocą da się kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Tak przygotowana podłoga jest pokrywana płytkami, które nagrzewają się w ciągu kilkudziesięciu minut od uruchomienia ogrzewania (zależnie od systemu).