Jak sprawdzić czy w mieszknaiu są pluskwy? Jak sobie z nimi radzić?

Budzisz się i znów czujesz swędzące ukąszenia wzdłuż karku? Pewnie znów komar wpadł przez okno. Ale zaraz… przecież jest późna jesień! Jeżeli znasz ten problem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz u siebie niechcianych lokatorów – pluskwy.

To fakt, że pluskwy są odrażające już na samą myśl o ich sposobie żywienia. Te małe pasożyty piją ludzką oraz zwierzęcą krew i namnażają się w bardzo szybkim tempie.

Na szczęście, skuteczne odpluskwianie mieszkań nie wymaga wypalenia ich powierzchni do zera. Z tego tekstu dowiesz się, gdzie najczęściej rozmnażają się pluskwy, czy ich ugryzienia są niebezpieczne, a także jak z nimi walczyć.

Czym są pluskwy i jak wygląda ich rozwój?

Pluskwa domowa jest uciążliwym pasożytem, który żeruje nocą. Żywi się ludzką krwią, dlatego stanowi bardzo uciążliwy problem. Wbrew obiegowej opinii, pluskwy nie są wyłącznie wynikiem brudnych miejsc o ubogiej higienie. Pluskwy są pasożytami, które aktywnie poszukują nowych żywicieli, aby wydawać na świat kolejne pokolenia krwiopijców.

Samica pluskwy domowej składa od 2 do nawet 10 jaj dziennie. W trakcie swojego kilkumiesięcznego życia, jest w stanie złożyć do 400-500 jaj. Co więcej, w gnieździe nie znajduje się wyłącznie jedna samica, dlatego skala inwazji pluskwy domowej może przybrać potężne rozmiary.

Larwy wykluwają się już po zaledwie 10 dniach, zaś dojrzałość i umiejętność zatapiania kłów w ludzkiej skórze nabywają po około 6  tygodniach.

Pozostawienie problemu bez żadnej ingerencji, skutkuje ogromną ilością pluskiew, które będą rozmnażały się na większą skalę. Wówczas potrzebna jest szybka i skuteczna dezynsekcja, aby pluskwy nie przejęły całego mieszkania lub domu.

Pluskwa w mieszkaniu – skąd się bierze?

Przekonanie o tym, że pluskwy zamieszkują wyłącznie bardzo zaniedbane i brudne miejsca, całkowicie mija się z prawdą. Wbrew pozorom, nawet w bardzo zadbanym i czystym mieszkaniu lub domu, mogą pojawić się pluskwy. Ich bardzo szybkie tempo rozwoju sprawia, że chwila nieuwagi i możesz mieć do czynienia z prawdziwą inwazją tych pasożytów.

Skąd zatem się biorą? Czasami, zupełnie nieświadomie, możesz przynieść pluskwę do domu. Niewielkie rozmiary, a także nocny tryb życia sprawiają, że w ciągu dnia nawet ich nie dostrzegasz. Pluskwy najczęściej można przynieść do domu z takich miejsc jak:

  • transport publiczny,
  • hotel i hostel,
  • kino, muzeum, teatr,
  • biurowiec, urząd,
  • szpital,
  • taksówka,
  • meble i używana odzież,
  • kontakt z nosicielem pasożytów.

Z tego też powodu, nawet daleko idąca ostrożność, nie zawsze jest w stanie uchronić Cię przed tymi pasożytami.

Czy pluskwa jest niebezpieczna dla ludzi? Czy przenosi choroby?

Pluskwa jest pasożytem, który żeruje w nocy. Jej ugryzienia w zdecydowanej większości przypadków nie są bolesne, ponieważ podczas kąsania wpuszcza związki chemiczne uśmierzające ból.

Miejscem żerowania są najczęściej odsłonięte podczas snu części ciała takie jak szyja, łydki, dłonie, ramiona i twarz. Po ukąszeniu pojawiają się swędzące zmiany skórne, które mają postać czerwonych plamek, bardzo podobnych do ukąszeń komarów.

Warto zaznaczyć, że pluskwy przenoszą około 40 patogenów, jednakże badania nie potwierdziły bezpośredniego połączenia pomiędzy pokąsaniem przez pluskwy a konkretną chorobą. Niemniej jednak obecność pluskiew w mieszkaniu i domu jest szkodliwa zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Świadomość tego, że w Twojej pościeli siedzi „stado” krwiożerczych insektów, raczej nie ułatwia zaśnięcia. Dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna likwidacja pluskiew.

Jakie są pierwsze oznaki, że masz pluskwy w swoim mieszkaniu?

Kiedy zaczynasz podejrzewać, że w Twoim mieszkaniu lub domu zalęgły się pluskwy, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić zagłówki, poduszki, pościel, materace i szczeliny w łóżku. Pasożyty najczęściej zakładają legowiska w miejscach, w których mają blisko do swoich żywicieli, dlatego łóżko to idealna lokalizacja.

Co ciekawe, pluskwy potrafią także przechodzić wzdłuż kabli i wychodzić z gniazdek elektrycznych, skąd mają bliską odległość do łóżka. O obecności pluskiew w mieszkaniu świadczą mikroskopijne wylinki i odchody oraz plamki krwi na prześcieradle.

Warto zaznaczyć, że silnie zapluskwione pomieszczenia charakteryzują się bardzo intensywnym zapachem, który przypomina woń kolendry.

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pluskiew? Dzięki profesjonalistom!

Likwidacja pluskiew musi zostać przeprowadzona maksymalnie szybko i sprawnie. Długie planowanie odpluskwiania mieszkania lub domu działa na Twoją niekorzyść, ponieważ te pasożyty potrafią bardzo szybko się rozmnażać. Wówczas może się okazać, że dezynsekcja pluskwy będzie dotyczyła nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego mieszkania.

Porzuć domowe sposoby, które nie zadziałają na dużą populację tego pasożyta i postaw na profesjonalistów. Dlaczego? Profesjonalne zwalczanie pluskiew jest maksymalnie skuteczne i szybkie. Co więcej, nie wiąże się z dużym wydatkiem.

Świetnym przykładem firmy, która profesjonalnie zajmuje się dezynsekcją pluskwy domowej na terenie Warszawy i jej okolic jest DezStop. Zawodowcy z DezStop znają się na rzeczy, dzięki czemu Twoje pomieszczenia zostaną szybko i tanio oczyszczone z krwiożerczych pasożytów.