Jak sprzątać drewniane podłogi?

Drewno coraz częściej gości w naszych mieszkaniach i domach. I całe szczęście! Jest piękne, naturalne, ciepłe i wytrzymałe. Oczywiście o ile dobrze o nie dbamy. Jak myć drewniane podłogi, by służyły przez lata?

Częste odkurzanie

Drewniana podłoga charakteryzuje się miękkością, której nie uświadczymy przy panelach. Ma to swoje plusy i minusy. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż drewno jest powierzchnią, która łatwo się zarysowuje. Podczas codziennej eksploatacji nawet piasek może zaszkodzić drewnianej podłodze. Dlatego zadbaj o to, by ją odkurzać – i to dobrze. Nie korzystaj z twardej szczotki, gdyż może ona jedynie wspomóc w rysowaniu podłogi. Tu przyda się szczotka z miękkim włosiem, idealna do parkietów.

Duża ilość wody? O nie!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas mycia podłóg drewnianych, jest korzystanie z mopów. Same mopy nie są oczywiście problemem. Jest nim wilgotny materiał, którym przecieramy drewno. Aby mieć pewność, że podłoga jest dobrze umyta, zawsze korzystaj z miękkich mopów, które są dobrze odsączone. Nie próbuj myć jej dużą ilością wody, gdyż to skończy się puchnięciem drewna i jego całkowitym zniszczeniem. Pamiętaj także, że po mop należy sięgnąć dopiero w momencie, w którym podłoga jest już czysta. W przeciwnym wypadku będziesz wycierać w podłogę…piasek. A ten, jak wiemy, jest morderczy dla drewna.

A co z mopami parowymi?

Niektórzy obawiają się, że mop do paneli nie sprawdzi się przy czyszczeniu podłóg. Mowa oczywiście o mopach parowych, które generują parę o wysokiej temperaturze i zabijają drobnoustroje oraz bakterie. To świetne rozwiązanie do paneli, płytek, ale także do podłóg drewnianych. Z kilkoma zastrzeżeniami. Podłoga drewniana powinna być olejowana, nie woskowana – taka może bowiem wytrzymać większe temperatury. Poza tym drewno powinno się czyścić w ten sposób krótko, na niskich obrotach. Dodatkowo do podłóg zawsze sięgaj po profesjonalne mopy parowe o sprawdzonych właściwościach i gwarancji producenta, iż można sięgać po nie w przypadku czyszczenia drewna.

Podłogi drewniane wymagają profesjonalnej opieki. Dlatego podczas sprzątania, zwracaj uwagę na to, co i jak robisz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat akcesoriów do drewnianych podłóg, koniecznie zajrzyj na stronę Leifheitsklep.pl.