Jak stosować olejki eteryczne?

Wydobywanie substancji zapachowych z roślin w celach leczniczych, terapeutycznych czy religijnych jest niemal tak stare, jak początki pierwszych cywilizacji. Dowiedziono, że tego typu praktyki były obecne już w starożytności 3000 lat p.n.e. W Mezopotamii pachnidła wytwarzano między innymi z rumianku czy szafranu, natomiast w Egipcie uprawiano miętę, mak, anyż czy kolendrę. Współcześnie olejki eteryczne wytwarzane są z najróżniejszych roślin, a zastosowanie ich jest bardzo szerokie. W jaki sposób można je wykorzystać na co dzień? Właśnie o tym opowiadamy w dzisiejszym artykule!

Olejki eteryczne – właściwości

Olejkami eterycznymi nazywamy mieszaniny, które magazynowane są przez rośliny w ich najróżniejszych częściach – oczywiście w zależności od gatunku: kwiatach, łodygach, liściach, owocach, czy korzeniach. W składzie olejków roślinnych może znajdować się od kilkunastu do nawet kilkuset różnych związków. Są one pozyskiwane najczęściej z wykorzystaniem metody hydrodestylacji, destylacji z parą wodną, ekstrakcji alkoholem lub – w przypadku cytrusów – wyciskania.

Współcześnie nauka zna około 2000 roślin z praktycznie całego świata, z których pozyskuje się olejki eteryczne. Zastosowanie w aromaterapii znajduje jednak tylko około 10% wszystkich olejków – znaczna większość z nich wykorzystywana jest w branży perfumeryjnej i kosmetycznej przez zakłady spożywcze i perfumeryjne.

Ze wspomnianych 10% i tak wytwarza się najróżniejsze olejki eteryczne. Właściwości mogą być bardzo różne w zależności od rośliny, z której zostały wydobyte. Niektóre olejki wspomagają leczenie chorób skórnych, natomiast inne mają właściwości antystresowe, relaksujące czy uspokajające. Olejki są też pomocne w radzeniu sobie z bólami mięśniowymi, napięciami nerwowymi czy bólami menstruacyjnymi. Najpopularniejsze olejki eteryczne mają między innymi działanie:

  • antystresowe i przeciw objawom depresji – olejek z paczuli, rozmarynu, cedru, a także różany lub z liści drzewa pomarańczowego;
  • likwidujące uczucie zmęczenia – olejki z cytrusów, takich jak cytryna czy limonka, oraz olejek lawendowy;
  • przeciwbólowe na bóle mięśni i głowy – olejek miętowy, cyprysowy, lawendowy lub majerankowy;
  • pomagające w problemach ze snem i bezsennością – olejek z paczuli, werbeny oraz petitgrain;
  • antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe – na przykład olejki herbaciane, eukaliptusowe oraz rozmarynowe;
  • nawilżające, ujędrniające i wspomagające leczenie suchej skóry – olejek z paczuli, lawendowy czy szałwiowy.

Olejki eteryczne – jak stosować?

Jak widzisz, olejki eteryczne mają bardzo różne właściwości i mogą być pomocne w wielu sytuacjach, ponieważ pozytywnie wpływają zarówno na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne, jak również kondycję fizyczną. Nie wystarczy jednak tylko kupić odpowiednie olejki eteryczne. Jak stosować te produkty na co dzień, by faktycznie zostały wykorzystane jak najlepiej? Tutaj mamy do wyboru kilka możliwości.

Olejki eteryczne do inhalacji

Inhalacja, czyli wdychanie leczniczych i kojących zapachów olejków eterycznych to od wielu lat najpopularniejsze zastosowanie tych produktów. Substancje chemiczne, które są zawarte w olejkach roślinnych, trafiają w ten sposób do dróg oddechowych oraz mózgu. Z tego powodu jako olejki eteryczne do inhalacji najczęściej wykorzystuje się te mieszaniny, które pozytywnie oddziałują na układ limbiczny lub mają właściwości lecznicze przy przeziębieniu, grypie czy kaszlu.

W jaki sposób przygotować olejek eteryczny do inhalacji? Tutaj możliwości mamy kilka. Najczęściej dodaje się go do dyfuzora, inhalatora lub do wody w specjalnym kominku do podgrzewania olejków eterycznych.

Olejki eteryczne do masażu

Innym pomysłem jest kupno olejków eterycznych do masażu. O ile wdychanie substancji chemicznych pozytywnie oddziałują na mózg, o tyle wieczorny masaż ciała po prostu wpływa relaksująco i odprężająco na całe ciało. Dobrze wykonany masaż rozszerza naczynia włosowate, co ułatwia rozprzestrzenienie się substancji chemicznych o pozytywnych właściwościach po całym ciele.

Jako olejki eteryczne do masażu ciała najlepiej sprawdzą się mieszaniny, które pozytywnie oddziałują na skórę – nawilżają, odmładzają, ujędrniają, oczyszczają naskórek czy redukują suchość i zaczerwienienie skóry.

Olejki eteryczne do kąpieli

Trzecią możliwością jest dodanie olejków eterycznych do kąpieli, choć trzeba pamiętać, by wcześniej je rozpuścić. Tutaj w zasadzie masz szeroki wachlarz możliwości i możesz kierować się na przykład własnymi preferencjami zapachowymi. Gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych nie tylko redukuje stres, wycisza i relaksuje, ale również poprawia ogólną kondycję skóry.

O czym warto pamiętać?

Kupując olejki eteryczne, pamiętaj, że nie są one tym samym czym olejki zapachowe, które są wzbogacone o substancje syntetyczne, a czasami są całkowicie sztuczne. Z tego powodu, dla własnego bezpieczeństwa i komfortu, szukaj sprawdzonych sklepów internetowych, takich jak Oriflame, w których olejki eteryczne tworzą czytelną, konkretną kategorię.