Jak stworzyć styl nowojorski nowoczesny w swoich wnętrzach?

Jak stworzyć styl nowojorski nowoczesny w swoich wnętrzach?

Styl nowojorski niejedno ma imię. Dla jednych wyraża przepych, w którym stawia się na sztukaterie, innym zaś kojarzy się z lekkością spotykaną w amerykańskich serialach. Dla samych Nowojorczyków oznacza jednak inne wartości. Dlatego też wyróżnia się styl nowojorski nowoczesny, klasyczny, a nawet glamour. To w dużej mierze swojego rodzaju mix stylów związany z zaleciałościami przyniesionymi przez imigrantów z różnych stron świata. Pewne jest jednak to, że ma ponadczasowy charakter i jak żaden inny, potrafi odmienić przestrzeń. Aranżacje wnętrz w stylu nowojorskim nie były, nie są i z pewnością nie będą nudne i co ważne coraz częściej można się z nimi spotkać w polskich domach.

Kolory w stylu nowojorskim

Większość wnętrz w stylu nowojorskim charakteryzuje się odpowiednio skomponowaną kolorystyką. Wśród typowych aranżacji nowojorskich dominującym kolorem są beże i biel. Niezmiennie od lat, bezpiecznym rozwiązaniem zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach są szarości. Ich największą wartością jest to, że pasują niemalże do każdego wnętrza i rodzaju stylu nowojorskiego. Chcąc urządzić mieszkanie nowojorskie, warto również rozważyć 'zabawę kontrastami’. Nowojorczycy często decydują się przełamać spokojne barwy, mocnym akcentem. W domu w stylu nowojorskim można również spotkać kolory ziemi i brązy. Do nich zaś świetne uzupełnienie stanowią dodatki w kontrastowej kolorystyce. Sporym zainteresowaniem cieszy się również butelkowa zieleń, granat i fiolet. Intensywne kolory wykorzystuje się zarówno w dodatkach do wnętrz, jak i można się z nimi zetknąć na ścianach pomieszczeń.

Styl nowojorski nowoczesny we wzorach

W nowojorskim mieszkaniu, jak i domu, nie ma miejsca na nudę. Nowojorczycy lubują się w geometrycznych printach i motywach roślinnych. Tą miłością zresztą zarazili cały świat i najnowsze trendy aranżacji wnętrz. W pomieszczeniach urządzonych w stylu nowojorskim świetnie sprawdzą się geometryczne tapety i dywany. Są to zarówno figury geometryczne, jak i np. bardzo modna koniczyna marokańska. Uroku wnętrzom dodają kwiaty. W zależności od konceptu, mogą to być zarówno eleganckie rośliny typu róże, jak i bardzo delikatne kwiaty, których zadaniem jest odwrócenie uwagi od klasycznego przepychu, a wprowadzenie przytulnego klimatu. By urządzić dom w stylu nowojorskim nie wolno zapominać o symetrii. Ważne miejsce aranżacji stanowi kącik wypoczynkowy. Tworzy się go np. poprzez ustawienie naprzeciwko siebie dwóch kanap lub foteli ze stolikami kawowymi, które nazywa się centralnym punktem aranżacji w stylu nowojorskim.

Aranżacja wnętrz nowojorskich z focal point w roli głównej

Focal point, czyli centralny punkt każdego pomieszczenia. W aranżacjach w stylu nowojorskim to absolutne must have jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Salon w stylu nowojorskim może przypominać salon Monici i Rachel z serialu Friends. Focal point buduję się za pomocą dwóch kanap i stolika kawowego. Tę przestrzeń można nawet określić mianem 'gwiazdy’. Dlatego też warto skupić się na dopracowaniu detali. Można np. na stoliku ustawić wazon z kwiatami, zaś przy ścianach drewniane regały lub komodę. W sypialni funkcję punktu centralnego pełni oczywiście łóżko z elegancką pościelą. Z jadalnią sprawa jest stosunkowo prosta. Focal point tworzy się za pomocą stołu i krzeseł. Natomiast wyjątkowej elegancji dodaje pomieszczeniu efektowny żyrandol oraz spójne detale.

Styl nowojorski niejedno ma imię

Styl nowojorski nowoczesny

Styl nowojorski nowoczesny tworzą elementy pochodzące z różnych kultur. I choć, co należy podkreślić z reguły przywołują klasyczny styl Nowojorczyków, nie brakuje w nich jednak nowoczesnego sznytu. Inspiracji we wnętrzach nowojorskich można doszukiwać się tak naprawdę w różnych częściach świata. Ulubione akcenty stanowią dodatki w stylu orientalnym, kolonialnym, a nawet boho.

Eleganckie aranżacje wnętrz w stylu nowojorskim

Styl nowojorski najczęściej kojarzy się z dużymi przestrzeniami, których ważną część stanowią wysokie sufity, na których pojawiają się sztukaterie oraz odpowiednio skomponowane oświetlenie. Dzięki tym elementom, pomieszczenia nabierają klasy i stają się swojego rodzaju salami pałacowymi z pięknymi, długimi zasłonami. Tworzą one wrażenie przepychu, który jednak dzięki nowoczesnym akcentom takim jak np. modernistyczny żyrandol, zyskują współczesnego charakteru.

Małe mieszkanie w stylu nowojorskim

Przyjęło się, że styl nowojorski nowoczesny uwielbia duże przestrzenie, co zatem z osobami, które mają małe mieszkania, ale zrobią wszystko, by urządzić je w tej konwencji? Oczywiście, wystarczy wykreować odpowiednie aranżacje i dodać wnętrzom nowojorskich inspiracji. Ściany, jak i meble, powinny być w jasnych odcieniach. Sprawdzą się w tym przypadku beże i szarości. Również i meble nie powinny przytłaczać mocnymi barwami. Warto postawić np. na jasny fotel i niewielki stolik z delikatnego drewna. Świetnym dodatkiem, który optycznie powiększy pomieszczenia są lustra. Można je zamontować na ścianach w salonie np. w ozdobnych ramach, a także na skrzydłach szafy w sypialni lub przedpokoju. Detale mają tę moc, że mogą jak za sprawą magicznej różdżki, totalnie odmienić oblicze wnętrza.

Styl nowojorski nowoczesny z pewnością nigdy się nie zestarzeje. Łączy w sobie zarówno klasykę, jak i elegancję i współczesne trendy. Znajduje swoich wyznawców u starszych osób, jak i wśród młodego pokolenia. To teraźniejszość i przyszłość, która ma korzenie w przeszłości, a tym samym pozwala aranżować przestrzenie tak, by każdy czuł się w nich dobrze.