Technologia modułowa to zdecydowanie najszybszy ze znanych obecnie sposobów budowy domu. Co więcej, w parze z szybkością idzie również optymalizacja kosztów. Z czego powstają domy modułowe? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest i z czego powstaje dom modułowy?
Dom modułowy to budynek, który powstaje z gotowych elementów, które wytwarzane są w wyspecjalizowanych fabrykach, a następnie montowane na placu budowy. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to zdecydowanie najszybszy sposób budowy, który można przeprowadzać niezależnie od pory roku. Co więcej, wytwarzanie elementów konstrukcyjnych w fabryce przekłada się na wysoką dokładność, która zdecydowanie przewyższa standardowe budownictwo.
Z czego wytwarzane są domy modułowe? Najczęściej stosuje się w tym celu keramzytobeton, czyli materiał o doskonałych parametrach termicznych. Innym rozwiązaniem jest metalowa bądź drewniana konstrukcja szkieletowa z odpowiednim wypełnieniem. Ściany zewnętrzne obija się natomiast wodoodporną płytą OSB-3, co umożliwia wykonanie ocieplenia oraz elewacji. W efekcie dom modułowy niczym nie ustępuje budynkom powstającym w tradycyjny sposób. Należy również pamiętać, że w przypadku domów modułowych całorocznych konieczne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym usytuowany zostanie budynek.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?
Jak znaleźć właściwy dom modułowy? Przede wszystkim należy przeanalizować swoje potrzeby, co pozwoli wybrać rozwiązanie, które je zaspokoi. W związku z tym warto zwrócić uwagę na:
– konieczność uzyskania pozwolenia na budowę – w przypadku domów modułowych o powierzchni do 35 m² nie potrzeba pozwolenia na budowę, co znacznie przyspiesza realizację inwestycji;
– elastyczność projektu – wybierając konkretny dom modułowy warto sprawdzić, czy będzie można go w przyszłości rozbudować poprzez dołożenie kolejnego modułu;
– energooszczędność – warto zweryfikować rodzaj użytych materiałów oraz odpowiednio zaplanować usytuowanie budynku względem stron świata, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie niższe koszty eksploatacji;
– doświadczenie producenta – decydując się na zakup domu modułowego warto wybrać rozwiązanie oferowane przez renomowanego producenta, który zagwarantuje odpowiednią jakość. Przykładem może być działająca od przeszło 10 lat firma MARKAEKO, której oferta jest dostępna pod linkiem https://markaeko.pl/.
Dlaczego dom modułowy to dobre rozwiązanie?
Budowę domu modułowego powinien rozważyć każdy, komu zależy na szybkim zamieszkaniu w nowym budynku. Wynika to z faktu, że technologia modułowa pozwala wprowadzić się do nowego domu już po 2-3 miesiącach od dokonania wyboru projektu. Jest to również rozwiązanie dla każdego, komu zależy na oszczędności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wytwarzanie elementów w fabryce umożliwia zoptymalizowanie wykorzystania materiałów, a także pozwala zaoszczędzić na kosztach ich transportu na budowę. Czy to już wszystkie korzyści? Oczywiście, że nie, ponieważ dom modułowy można postawić również na małej, czy wąskiej działce. Co więcej, technologia modułowa pozwala usytuować go nawet w trudnym terenie, czyli m.in. na skalistym, piaszczystym, czy podmokłym gruncie.
Podsumowując należy stwierdzić, że zaletą domu modułowego jest nie tylko oszczędność na etapie budowy, czy krótki okres jej trwania, ale przede wszystkim wysoka jakość oraz nowoczesne rozwiązania. Wszystko to przekłada się na komfortowe użytkowanie budynku w przyszłości.