Jak szybko oraz skutecznie posprzątać kuchnię i łazienkę?

Sprzątanie kuchni i łazienki może być przyjemnością, pod warunkiem, że o porządek będziemy dbać każdego dnia. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko systematyczność, ale także dobra organizacja oraz odpowiednie detergenty. Poniżej znajdziesz garść porad, dzięki którym przekonasz się, że ogarnianie domu z bałaganu wcale nie musi być ciężkie.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Przy sprzątaniu mieszkania ważna jest systematyczność. Jeśli na ogarnianie wnętrza poświęcisz codziennie zaledwie kilkanaście minut, w Twoim otoczeniu zapanuje ład, a generalne porządki przestaną być problemem. Jak zatem wprowadzić taką zasadę w życie?

Pomocne może okazać się stworzenie planu. Ważne jest również zaangażowanie wszystkich domowników w codzienne czynności. Wstawienie naczyń do zmywarki, przetarcie blatów i zlewu w kuchni oraz wykonanie kilku prac porządkowych w łazience zajmie niewiele czasu, zwłaszcza jeśli każdy mieszkaniec domu pomoże. Warto z góry ustalić podział obowiązków — w tym celu możesz przygotować tabelkę, w której rozpiszesz podział zadań na każdy dzień.

Systematyczne sprzątanie znacznie ułatwia życie. Im więcej rutynowych czynności każdego dnia, takich jak na przykład włożenie brudnego talerza do zmywarki od razu po posiłku, tym lepsze efekty. Dzięki nim unikniesz konieczności przeprowadzenia za jakiś czas wielkich porządków, na które trzeba zwykle poświęcić kilka godzin.

Organizacja to podstawa

Porządki w kuchni

O kuchnię należy dbać codziennie, bez względu na to, czy jest osobnym pomieszczeniem, czy aneksem. Szczególną dbałością powinny być otoczone sprzęty używane każdego dnia, takie jak zlew i blat kuchenny, lodówka oraz kuchenka. Przy czyszczeniu tej ostatniej zachowaj szczególną ostrożność, aby jej nie zarysować. Jeśli przeszkadza Ci nieprzyjemny zapach z lodówki, włóż do niej pojemniki pochłaniające zapachy lub plasterki cytryny.

Raz w tygodniu przetrzyj szafki kuchenne i przejrzyj produkty, które się w nich znajdują. Jeśli coś jest przeterminowane, wyrzuć to. Ważna jest również regularność w czyszczeniu sprzętów takich jak piekarnik oraz okap kuchenny. Nie zapomnij także o umyciu kosza na śmieci oraz pozamiataniu i przetarciu podłogi.

Porządki w łazience

Sprzątanie łazienki należy chyba do najmniej lubianych czynności. Jeśli jednak codziennie przetrzesz umywalkę, muszlę klozetową, wannę lub kabinę prysznicową, to weekendowe sprzątanie z pewnością zajmie Ci o wiele mniej czasu. Zadbaj także, aby wszystkie kosmetyki miały swoje miejsce, a najlepiej, aby były pochowane do szafek. Na bieżąco wycieraj także lustro z zachlapań, podobnie jak podłogę.

Najważniejsza sprawa: odpowiednie detergenty

W przypadku sprzątania kuchni oraz łazienki niezwykle ważne są odpowiednie detergenty. W zależności od przeznaczenia różnią się one nieco swoim składem. Te do kuchni mają zwykle za zadanie usunąć zaschnięty tłuszcz oraz resztki jedzenia, te do łazienki powinny radzić sobie z osadami z mydła oraz kamienia.

Niektórzy producenci oferują także produkty, które usuną zabrudzenia w obu tych pomieszczeniach. Taki płyn uniwersalny jest doskonały do codziennego użytku. Umyjesz nim umywalkę i zlew, usuniesz trudne osady z mydła i tłuszczu, zmyjesz także brud z kuchennych blatów i podłogi.

Bez względu na to, czy wolisz produkty do zadań specjalnych, czy rozwiązania uniwersalne, korzystaj wyłącznie z profesjonalnych środków czystości ze sprawdzonych źródeł. Taki producent chemii gospodarczej z pewnością da Ci gwarancję, że dzięki jego produktom szybko i skutecznie pozbędziesz się różnego rodzaju zanieczyszczeń i zachowasz bezwzględną czystość w swoim domu.