Jak uprawiać w domu rozchodnik morgana?

Niezwykłe, długie liście układające się w imponujące rozmiarami formy, a do tego zaskakująca kolorystyka, to główne cechy wyróżniające rozchodnik morgana od innych gatunków roślin z rodziny gruboszowatych. Jako młoda roślina, wydaje się niczym nie różnić od klasycznych sukulentów, ale wraz ze swoim rozrostem zaczyna on liśćmi układać się tak, że przypominają one kaskadowe konstrukcje w stylu warkoczy. Ten efekt sprawia, że rozchodnik staje się wyjątkową dekoracją każdego miejsca, w którym zostanie posadzony. Jak go uprawiać, by cieszył oko przez lata?

Rozchodnik morgana w uprawie domowej

Pierwszym krokiem do skutecznej uprawy tej pięknej rośliny jest zapewnienie jej odpowiedniego ciepła. Ponieważ wymagania rozchodnika co do temperatury są nieco większe, niż roślin ogrodowych, to nie zaleca się jego wsadzania bezpośrednio do gruntu poza domem. Idealnie za to sprawdzi się w doniczkach utrzymywanych w mieszkaniu, na przydomowym ganku czy w tzw. zimowym ogrodzie.

Rozchodnik morgana lubi miejsca słoneczne i jasne. To dzięki odpowiedniemu natężeniu światła uzyskuje on optymalne zabarwienie swoich liści i kwitnie często i obficie. Brak światła dziennego zdecydowanie mu nie służy, dlatego dobrym miejscem na doniczkę będzie parapet lub regał w pobliżu okna. Mimo potrzeby posiadania słonecznego światła, warto jednak pamiętać, że jego liście są mocno, naturalnie nawoskowane, dlatego nadmiar rażącego gorąca może narazić je na oparzenia. W dni skrajnie upalne dobrze będzie zdjąć roślinę z intensywnego światła i przestawić w inne, mniej „parzące” miejsce.

Ziemia użyte jako podłoże do uprawy rozchodnika może być uniwersalna, bogate w składniki odżywcze, ale bez dwóch zdań lepiej poczuje się on przy podłożu opracowanym z myślą o sukulentach i kaktusach – w takiej glebie będzie rósł szybko i zachwycał na etapie swojego kwitnienia. Istotną kwestią jest tu dobra przepuszczalność ziemi oraz stosowanie nawozów wieloskładnikowych, które będą sprzyjały rozrostowi jego korzeni i swobodnemu odpływaniu wody.

Końcem wiosny i początkiem lata dobrze jest przeprowadzić zabiegu rozsadzania rozchodnika, co z jednej strony pomoże my się szybciej rozmnażać, a z drugiej roślinie wiodącej zapewni więcej miejsca na nowe liście i kwiaty. Roślinę rozsadza się poprzez uszczykiwanie sadzonek pędowych i dzielenie kępy roślin na mniejsze części. Oczywiście, rozmnażać go można również przez same nasiona, ale jest to proces bardziej pracochłonny i nie zawsze daje tak dobre efekty jak wykorzystanie pędów.