Jak urządzać szare kuchnie? Sprawdź 6 pomysłów na start

Jeszcze do niedawna kuchnie aranżowane w kolorach szarości wydawały się wielu osobom pomysłem szalonym. Ale jak to szara? Przecież ciemno, smutno, mało kolorów, przecież to wcale nie jest przytulne – to pierwsze, co przychodziło do głowy na myśl o takim wykończeniu tego pomieszczenia. Co się zmieniło, że nagle kuchnie w tych barwach stały się nie tylko popularne, ale wręcz modne? Cała tajemnica jest prostsza, niż mogłoby się wydawać: sekret tkwi w dodatkach i kolorach, które wprowadzane do kuchni wraz z szarościami, czynią ją po prostu zjawiskową!

Sześć inspiracji na stylowe, szare kuchnie

Pierwszym połączeniem, które robi prawdziwą furorę jeśli chodzi o szare kuchnie, jest wprowadzenie do nich dodatków niebieskich i białych. Co ciekawe, te trzy barwy świetnie ze sobą współgrają: szarość tonuje i uspokaja, błękity rozświetlają wnętrze, a biel nadaje mu elegancji. Dużym uznaniem cieszą się tu dodatki pasiaste np. niebiesko-białe panele do połowy ściany, wazony, czy płytki kuchenne skutecznie rozbijające chłód szarości.

Drugą opcją, jest ocieplenie szarych wnętrz ciepłymi odcieniami drewna. Doskonale sprawdzą się tu klasyczne krzesła, stoły, drewniane półeczki podwieszane do ścian czy wielkie, brązowe lampy w kolorze miodu lub słońca.

Kolejną inspiracją, która kompletnie odmieni szarą kuchnię jest wprowadzenie do niej barwy czerwonej. Szare szafki u góry ciągu kuchennego + czerwone na dole, a do tego soczyście krwisty okap – takie zestawienie nigdy się nie znudzi!

Loftowe klimaty to opcja dla tych, którzy cenią surowość mebli i urządzają swoje mieszkania w myśl filozofii pofabrycznej i poprzemysłowej. Dużo dodatków z metalu, stali i szkła, lampy jak z hali produkcyjnej, podwieszany sufit na metalowej kracie. To pomysł na kuchnię ultranowoczesną i w takiej szare barwy w każdym z odcieni będą się prezentować dobrze.

A może połączenie szarości z naturalnym kamieniem? Wyobraź sobie szafki z szarymi frontami, blaty z marmuru i podłogę, której klucz stanowi kamień poprzecinany grafitową, ciemną fugą. Do tego metalowe lub wykonane z brązu uchwyty szafek i inspiracja na stylową, szalenie elegancką kuchnię gotowa!

Kolejny pomysł to szarości + monokolorowe akcenty w koniecznie żywym wydaniu. Przykład: firany w soczyście żółtym kolorze, podobne miseczki, uchwyty. Fioletowa śliwka z rodzaju tych mocno przykuwający wzrok: w postaci dywaników na podłodze, wazonów czy obić krzeseł kuchennych. Zieleń avocado: klosz lampy wiszącej nad stołem w kuchni, obicia, poduszeczki wyłożone na krzesłach. Każdy z intensywnych, ciepłych kolorów, które mocno różnią się od szarości, mogą w szarej kuchni zmienić całkowicie jej wyraz.

Proste i piękne!