Styl rustykalnej aranżacji wnętrz od dawna podbija polskie serca i chociaż niektórym kojarzy się ze zbyt zaczarowaną i nieco magiczną sielskością wsi, to tak naprawdę ma w sobie mnóstwo ciepła i sprawia, że świetnie się w nim czują zarówno właściciele tak urządzonego mieszkania, jak i ich goście. W czym tkwi sekret takiej aranżacji i skąd ten cały trend?
Moda na rustykalny dom – trendy, ciekawostki, historia
Chociaż rustykalny styl aranżowania wnętrz bardziej kojarzy nam się z tradycyjną, polską chatą pełną staroci, zabytkowych dekoracji, ręcznie robionych serwetek i zapachem babcinej szarlotki, to tak naprawdę wcale nie pochodzi on z Polski! Co ciekawe, rustykalne inspiracje na wnętrza przywędrowały do nas aż ze Stanów Zjednoczonych. Ich urok pochodzi z czasów, kiedy to nowy, amerykański ląd zasiedlany był przez przybyszów z Europy, a że ówczesne podróże przez ocean obarczone były stosunkowym minimalizmem, to i pierwsze chaty nowych mieszkańców USA urządzane były w pewnym chaosie, pośpiechu i niewyszukanej prostocie. To właśnie z tamtego okresu mamy dziś większość rustykalnych inspiracji, które na polskim rynku, jakby stworzonym do ich wdrażania w mieszkaniach, przyjęły się wprost idealnie.
Nowoczesny już, rustykalny dom, daleki jest oczywiście od zamierzchłej niedbałości kolonizatorów. Bardziej przypomina wypielęgnowane i dobrze zaplanowane dzieło sztuki, w którym każdy element ma duże znaczenie.
Główne elementy aranżacji rustykalnych:
- Drewniane meble, komody, witryny i szafy z elementami charakterystycznie bielonymi
- Dekoracje wytwarzane ręcznie np. haftowane poduszki, dziergane obrusy, czy rysunki na meblach inspirowane regionalną sztuką. Ludowość, ludowość i jeszcze raz ludowość!
- Przewaga materiałów naturalnych: bawełna, bambus, wiklina, juta, drewno
- Wiejskie kredensy, duże stoły
- Kolorystyka ścian daleka od jaskrawości. Naturalne, ciepłe barwy, brązy i beże
- Drewniane podłogi (hitem będzie stojący na nich fotel bujany!)
- Drobne detale wyróżniające się rysem lokalnych wyrobów, nawiązania do regionu
Co ciekawe, wielu współczesnych projektantów wnętrz wręcz zaleca osobom, który marzy się dom rustykalny, sięgnięcie po renowację starych mebli, zamiast szukania nowych. Po co kupować nowoczesny mebel, który tylko udaje antyk, jeśli niewielkim kosztem można odrestaurować szafę należącą do pradziadka, czy rozlatujący się stół liczący pewnie ze sto lat? Fachowiec zedrze starą farbę czy lakier, wyrówna brzegi i korzystając z odpowiednich kolorów stworzy prawdziwe mebel rustykalny, który nie będzie tylko imitacją udającą coś, czym nigdy nie był!