Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Pokoje dzienne aranżowane w klimacie skandynawskim cieszą się w Polsce dużą popularnością. Wynika ona nie tylko z faktu, że takie wnętrza są wyjątkowo ciepłe przy jednoczesnym minimalizmie ich urządzenia, ale i ze względów klimatycznych! Chociaż polskie pory roku są bardziej różnorodne niż te panujące w Skandynawii, to jednak wyjątkowo podobnie doskwiera nam wiele dni deszczowych, zimowych i chłodnych, które rozbite ciepłą stylistyką wnętrza własnego mieszkania, stają się lżejsze do przetrwania. Główny cel takiego wykończenia – rozjaśnienie przestrzeni i ocieplenie jej przy użyciu odpowiednich materiałów, barw i dodatków.

Salon w stylu skandynawskim – 3 podstawy na start

Najważniejszą zasadą aranżowania wnętrz na nutę skandynawską jest utrzymanie ich maksymalnej, wspomnianej już wcześniej jasności. Kolory ścian, podłóg i mebli powinny być ciepłe, jasne i zdecydowanie dalekie od kontrastowych, żywych i zbyt energetycznych odcieni. Idealny salon w stylu skandynawskim to pomieszczenie duże, przestronne i pełne światła – zarówno tego wpadającego przez okna, jak i sztucznego, uzyskanego przez dobrze dobrane oświetlenie. Dobrym przykładem są np. salony, w których podłogi wykonano z jasnego drewna (brzoza, dąb, sosna), zestawy wypoczynkowe w kolorach ecru lub bieli (tapicerowane ale niekoniecznie pikowane!), a meble w barwach ciemniejszych, ale zdecydowanie nie czarnych!

Drugą podstawą takiego wnętrza, jest wykorzystanie w nim elementów drewnianych i innych, pochodzenia maksymalnie naturalnego. Mogą to być podłogi wykonane z drewna, drewniane stoły, dywany z tworzyw naturalnych, dodatki wykonane z lnu lub bawełny, dekoracyjne świeczki rozstawione na komodach itd. Dobrze sprawdzą się tu również naścienne obrazy czy fotografie sięgające do inspiracji widokami natury: góry, jeziora, morze, las.

Kolejną podstawą, o której nie wolno zapomnieć, jest unikanie w salonie wrażenie zbędnego przepychu, blichtru czy luksusu. Wnętrze ma być raczej przytulne i ciepłe, niż zachwycające błyszczącymi dodatkami czy wysokim połyskiem polerowanych dodatków. Ważną cechą stylistyki skandynawskiej jest minimalizm kształtów, estetyka i prostota. Tu nie ma miejsca na przerost formy nad treścią, a urok salonu ma tkwić w surowych odcieniach drewna, cieple, prostych liniach mebli bez zdobień i rzeźbień. Efektowny salon robi wrażenie nowoczesnością designu, ale nie powinien ocierać się o nadmiar w żadnej postaci.

Na koniec warto zadbać o nawiązania do natury i form organicznych, tak by całość była ze sobą spójna i charakteryzowała się przemyślaną równowagą.