Jak urządzić szybko i tanio stylowy taras?

Taras jest nierzadko przedłużeniem domu. Warto więc wybrać do niego odpowiednie wyposażenie i dodatki, które współgrać będą ze stylistyką domu, a jednocześnie sprawiać, że czas spędzony na tarasie będzie relaksujący i odprężający. Jak urządzić szybko i tanio stylowy taras? Poznajcie nasze propozycje.

Wykończenie tarasu w płytkach trasowych z gresu albo płytach betonowych

Jest wiele sposobów na efektowne wykończenie tarasu. Ważne, by dany materiał nadawał się do zastosowania na zewnątrz. Nie każdy jest mrozoodporny i przygotowany na warunki panujące zimą. Co ciekawe na tarasie może znaleźć się nawet drewno, a mowa o drewnie egzotycznym, które ma świetną wytrzymałość na warunki zewnętrzne. Drewno tekowe, bangkirai, massaranduba i wielu innych dobrze się sprawdzi. Taki wybór jest świetny, gdy wnętrze salonu, z którego prowadzi wyjście na taras także jest wykończone w drewnie. Gdy stawia się na surowy, industrialny klimat to oczywiście sprawdzą się płyty betonowe, a w stylistyce glamour – gres. Oczywiście musi być to gres do stosowania na zewnątrz – odporny na wilgoć, a także antypoślizgowy.

Oświetlenie tarasowe ma znaczenie – kinkiet zewnętrzny dopełni wystrój i zapewni rozproszone światło

Bez wątpienia dla funkcjonalności tarasu w ciągu dnia i wieczorem ważne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Kinkiety zewnętrzne dobrze się sprawdzą. Można powiesić je symetrycznie po dwóch stronach wejścia, ale dużo zależy od poprowadzenia przewodów. Kinkiet zewnętrzny nowoczesny może doświetlić cały taras. Model w kubistycznym stylu – prostopadłościenny lub walcowaty w czarnej oprawie będzie uniwersalny. Jeśli elewacja utrzymana jest w szarościach czy też jest zdobiona częściowo szarą farbą elewacyjną lub tynkiem, to można zdecydować się na kinkiety zewnętrzne nowoczesne w kolorze antracytu. Warto zwrócić uwagę na stopień rozpraszania światła, a także temperaturę barwową oprawy z wbudowanym źródłem światła. Aby móc dowolnie sterować światłem nowoczesnych kinkietów zewnętrznych warto wybrać modele przeznaczone do systemu inteligentnego domu np. Philips Hue.

Jakie meble wybrać na taras?

Kinkiet zewnętrzny powinien pojawić się nad wejściem. Ważne jednak by obejmował swoim zasięgiem stół tarasowy. To niezbędny element tarasu obok kompletu wypoczynkowego. Dobrze sprawdzają się meble technorattanowe, które nie są bardzo drogie, a jednocześnie odporne na warunki zewnętrzne. Zamiast nich, tam gdzie stosuje się drewno egzotyczne można wybrać meble tarasowe wykonane z palet i nawet pokusić się o ich samodzielne wykonanie. Niezbędne jest ich zaimpregnowanie przed wilgocią. Oczywiście, aby zastosować takie meble trzeba zadbać o zadaszenie tarasu. Na otwartym tarasie nie sprawdzą się klasyczne wypoczynki tapicerowane. Takie można zastosować jedynie w zamkniętym i ogrzewanym ogrodzie zimowym. Przy wyborze mebli warto zwrócić uwagę nie tylko na design, ale i konieczność wykonywania konserwacji. Niektóre meble będzie trzeba chować do wnętrza, bo nie będą nadawały się do wystawiania w okresie zimowym, zresztą wtedy nie ma to większego sensu, zwłaszcza gdy zacinający śnieg pokrywa dużą powierzchnię tarasu.

Stylowe i tanie dodatki, których nie może zabraknąć na tarasie

Taras powinien być przestrzenią przytulną i jeśli w ogrodzie nie ma żadnych roślin, a jedynie posiany jest trawnik, to warto zadbać, by choć na tarasie znalazły się rośliny w donicach. Można wybrać duże, betonowe, które będą odporne na działanie silnego wiatru, ale i zdecydować się na lekkie, ale i eleganckie doniczki wiszące technoratanowe i w nich umieścić rośliny o zwisającym pokroju. Ponadto na blacie stołu można ustawić latarenkę z dużą świecą albo nawet wyposażoną w oświetlenie LED. Na fotelach czy sofie drewnianej lub technorattanowej mogą znaleźć się poduszki, które zwiększają komfort siedzenia, a wieczorem zapewniają też więcej ciepła.

Urządzając taras, nie trzeba wydawać majątku. Tak naprawdę wystarczy kilka dodatków, by uczynić go funkcjonalnym. Istotne znaczenie ma bowiem jego przestronność. Zbyt dużo elementów na tarasie powodowałoby jego zagracenie i ograniczenie mobilności osób, które na nim przebywają.