Jak usunąć graffiti z elewacji domu?

Graffiti na elewacji jest prawdziwą zmorą każdego, kto kiedykolwiek padł ofiarą wandalizmu w tej postaci. Niemożliwe do zmycia tradycyjnymi sposobami, potrafi spędzać sen z powiek w sytuacji gdy nie wiemy, w jaki sposób się go pozbyć. Dlatego w tym artykule przybliżymy Wam, co można zrobić, by skutecznie usunąć graffiti z elewacji domu.

Czy usunięcie graffiti z elewacji domu jest trudne?

Farba graffiti ma w swojej naturze to, że im dłużej pozostaje na elewacji, tym trudniej jest potem ją usunąć. Nie ma więc na co czekać, tym bardziej że tak naprawdę na każdym etapie pozbycie się jej jest bardzo problematyczne. Nie dokonamy tego ani wodą, ani tradycyjnymi środkami czystości. Chcąc robić to na własną rękę, należy kupić specjalistyczne środki do zmywania graffiti i znać odpowiednie techniki czyszczenia.

Usuwanie graffiti może być proste z Umyjemto, profesjonalną ekipą specjalizującą się w czyszczeniu elewacji, również z tego typu zabrudzeń. Korzystając z takiej usługi, można zapomnieć o jakichkolwiek trudnościach i stresie związanym z uciążliwym myciem.

Metody usuwania graffiti z elewacji domu

Istnieją różne metody usuwania graffiti. Można na przykład wykorzystać środki chemiczne na bazie rozpuszczalników. Preparaty te na trwałe wnikają w strukturę podłoża, pozbywając się przy tym farby. Należy do tego wybrać środki o odpowiedniej sile działania dla danej powierzchni, gdyż takie środki potrafią znacznie różnić się między sobą pod względem siły działania. Metodę tej zaleca się najczęściej do betonu, ceglanych murów, powierzchni metalowych i płyt ceramicznych.

Prostszym, ale często droższym sposobem jest zamalowanie elewacji nową farbą. Potencjalnie wyższy koszt wynika z tego, że nigdy nie możemy być do końca pewni, ile warstw będziemy musieli nałożyć, by całkowicie zamalować zniszczenie. Jest to jednak metoda o wysokim poziomie bezpieczeństwa i można z niej korzystać przy większości rodzajów powierzchni elewacyjnych.

Właściciele elewacji zainteresowani łatwym usuwaniem graffiti mogą skorzystać z aplikacji powłoki ochronnej. Zapewnia ona paroprzepuszczalność i uniemożliwia przenikanie farby w głąb struktury, co pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie graffiti, bez uszkadzania elewacji.

Gdy konieczne jest zabezpieczenie powierzchni narażonych na częste działania graficiarzy, warto użyć trwałej powłoki antygraffiti. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wielokrotne usuwanie graffiti bez potrzeby ponownego nakładania warstwy ochronnej.

Jak usunąć graffiti z elewacji domu?

Po przetestowaniu i wyborze odpowiedniego preparatu należy go nałożyć na powierzchnię z graffiti za pomocą wałka malarskiego lub pędzla. Preparat powinien być równomiernie rozprowadzony na całej oczyszczanej powierzchni elewacji. Po upływie około godziny preparat należy zmyć. Delikatne powierzchnie wystarczy delikatnie zalać wodą, zaś przy chropowatych i wytrzymałych podłożach będziemy musieli użyć myjki wysokociśnieniowej. Jeśli takiej nie posiadamy, to warto się zastanowić nad  wynajęciem profesjonalistów, aby czyszczenie naszej elewacji osiągnęło optymalny efekt.

Jak widać, istnieją na całe szczęście sposoby na usunięcie graffiti z elewacji domu, zarówno do samodzielnego wykorzystania przez amatorów, jak i przy pomocy specjalistów z branży. Jeśli chcemy sami wyczyścić naszą elewację, możemy to zrobić za pomocą specjalnych środków chemicznych do rozpuszczania graffiti lub zamalować ją. Jeśli jednak chcemy uniknąć niepotrzebnych nerwów i straconego czasu, warto zastanowić się nad przekazaniem tego zadania ekspertom. A Wy znacie jeszcze jakieś sposoby na usuwanie graffiti?