Jak usunąć plamy z trawy? Naturalne sposoby na plan!

Wywabianie plam z trawy to problem, z którym najczęściej borykają się rodzice młodszych dzieci. Maluchy wprost uwielbiają zabawy na trawie, co nierozerwalnie łączy się z częstą koniecznością prania ich spodni, skarpetek, a nawet koszulek. Z podobnym wyzwaniem mierzą się też rodzice zapalonych piłkarzy (bez względu na wiek!), dla których wywracanie się na trawiastych boiskach jest niestety codziennością. Usunięcie mocnych, zarówno świeżych jak i starszych zabrudzeń wywołanych takim przewracaniem się na trawie, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać.

Jak usunąć plamy z trawy? 5 sprawdzonych sposobów

Zdecydowanym numerem 1, jeśli chodzi o pozbywanie się zielonych plam na ubraniach, jest mocny, nawet około 70% alkohol. Zamiast niego można również wykorzystać spirytus rozcieńczony z wodą. Taką mieszanką zwilżamy plamę, wcieramy w nią jej krople i całość odstawiamy na pół godziny. Ważne jest, żeby po tym czasie wyprać odzież w maksymalnie zimnej wodzie.

Drugim patentem na to, jak usunąć plamy z trawy jest zastosowanie na nich kwasku cytrynowego, który znajduje się w większości kuchennych szafek. Plamy naciera się roztworem z kwasku lub ewentualnie świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, a następnie pierze aż do zejścia plamy.

Trzecia metoda to wykorzystanie płynu do naczyń. Brudne ubranie zapieramy w płynie i pierzemy w niskiej temperaturze. W każdej z metod pamiętamy o tym, że do plam z trawy nie używamy gorącej wody!

Czwartym sposobem, używanym do tkanin jasnych, białych i delikatnych (np. bawełna i len) jest zwilżenie ich wodą utlenioną i przepranie po upływie pół godziny moczenia w takiej wodzie. Dodatkowo można do miski dodać odrobinę zsiadłego mleka, co powinno przyspieszyć odbarwienie zieleni i ułatwić dopranie tkaniny.

I ostatni, piąty pomysł to wykorzystanie lakieru do włosów! Ta opcja wiąże się bezpośrednio z punktem pierwszym, ponieważ większość lakierów oparta jest na alkoholu, więc ma działanie bardzo podobne do tego opisywanego wcześniej. Niestety z racji na niższe stężenie alkoholowych procentów, lakier sprawdzi się jedynie przy niewielkim zabarwieniu ubrań na zielono i wyłącznie do plam świeżych. Jeśli w domu znajdziemy odzież, która trawą została poplamiona już dawno, wówczas niestety lakier nie będzie wystarczająco skuteczny, żeby wywabić tą barwę do czysta.

Przy wyjątkowo mocnych plamach z trawy wszystkie w/w, naturalne metody usuwania zielonych zabrudzeń mogą wymagać użycia profesjonalnego, chemicznego odplamiacza. Mimo tego, żeby nie niszczyć odzieży, zawsze warto spróbować najpierw naturalnej i mało inwazyjnej metody, niż od razu decydować się na preparaty chemiczne.