Jak uszyć pokrowce na krzesło? Domowe sposoby czy specjalista?

Stare lub mocno podniszczone pokrowce na krzesła mogą sprawiać wrażenie niechlujnych, dlatego dobrze jest z czasem pomyśleć o ich renowacji. Można ją wykonać samodzielnie, o ile ma się choć odrobinę krawieckiego zmysłu i odpowiednie narzędzia, albo skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią to za nas. Którą opcję wybrać i co warto o nich wiedzieć?

Jak uszyć pokrowce na krzesło własnymi siłami?

Uszycie nowych pokrowców na własną rękę, może się wydawać skomplikowane, ale tak naprawdę wystarczy tylko kilka rzeczy plus własny czas zaangażowany do tego zajęcia, żeby bez problemu sobie z tym poradzić! Nie musisz mieć nawet żadnej specjalistycznej maszyny do szycia. Od czego zacząć, jeśli nie wiesz jak uszyć pokrowce na krzesło? Przede wszystkim przygotuj rzeczy, które do takiej czynności będą niezbędne.

Lista produktów: mocny materiał (dobrze wybrana tkanina na pokrowiec wykonana będzie z lnu, żakardu, solidnie splecionej bawełny, ewentualnie ze skóry), następnie miarka, ostre nożyczki, ołówek do rozrysowania wykroju, kartka papieru i nici w kolorze pasującym do tkaniny lub mocno z nim kontrastujące, jeśli chcemy uzyskać bardziej stylowy efekt. Niezbędna będzie też igła oraz szpilki, a maszyna do szycia przyda się, ale tylko wtedy gdy nie umiemy szyć równo ręcznie lub nie mamy na to czasu.

Szycie pokrowca krok po kroku:

  • Dokładnie zmierzenie krzesła: szerokość, wysokość całości, wysokość oparcia, wymiary siedziska
  • Przygotowanie wykroju – najlepiej jest go rozrysować na kartce papieru, zapisując zdjęte wcześniej z krzesła wymiary.
  • Ułożenie wykrojów na wybranej tkaninie i wycięcie ich, zostawiając 3-4 cm zapasu na zszycie
  • Dopasowanie wyciętych kawałków do krzesła i przymocowanie przy pomocy szpilek
  • Zszycie ze sobą wszystkich fragmentów tkanin, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, jak są zamocowane szpilki.
  • Założenie pokrowca na krzesło i gotowe!

Specjalista: drożej, ale lepiej?

Przewagą, jaką nad samodzielnymi próbami uszycia pokrowców, będzie miał specjalista (np. tapicer), jest przede wszystkim jego doświadczenie. Lata praktyki, umiejętność bezbłędnego wymierzenia pokrowców i przygotowania kroju pod nowe, wykończenie odpowiednimi maszynami i założenie całości na krześle bez ryzyka uszkodzenia go – to podstawowe atuty, którymi będzie się wyróżniała praca eksperta. Naturalnie nie każdy potrzebuje nowego pokrowca, jak z żurnala, a do tego samodzielna praca nad nim może dać mnóstwo satysfakcji, dlatego zanim zdecydujemy się scedować tę „misję” na fachowca, warto spróbować samemu. To może być świetna zabawa!