Wilgoć w domu lub mieszkaniu jest ogromnym problemem. Pozbycie się jej bywa trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Ważne, aby szybko zareagować na oznaki rozwoju grzybów. Na Twoich ścianach pojawił się zielony lub żółty nalot? Być może uda się go usunąć za pomocą zwilżonej ściereczki, jednak trzeba pamiętać, że uzyskany efekt jest tylko chwilowy. „Wykwity” powrócą ze zdwojoną siłą, więc nie ma sensu sięgać po półśrodki.
Należy zastanowić się, co może być przyczyną rozwoju pleśni. Dopiero po ustaleniu przyczyny można podjąć kolejne kroki. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych wskazówek, to zapoznaj się z tą publikacją.
1. Modernizacja wentylacji w budynku
Wilgoć na ścianach bardzo często jest wynikiem niedostatecznego przepływu powietrza. Jest to równoznaczne z nadmiernym gromadzeniem wilgoci. Mogłoby się wydawać, że problem występuje wyłącznie w starym budownictwie, jednak nie jest to prawdą. Błędy zdarzają się nawet w nowych budynkach. Ograniczenie ilości wilgoci produkowanej przez domowników jest możliwe, jednak nie ma sensu utrudniać sobie życia. Powstaje ona na skutek oddychania, kąpieli, prania, gotowania i innych czynności dnia codziennego.
Jak sprawdzić, czy obecny system wentylacyjny działa prawidłowo? Osoby bez doświadczenia i specjalistycznej wiedzy powinny skorzystać z pomocy fachowców, którzy dysponują niezbędnym sprzętem. Istnieje wiele sposobów modernizacji instalacji. Godne polecenia są na przykład rekuperatory decenralne oferowane przez Flexit (https://flexitpolska.pl/rekuperator-decentralny/), które zapewniają ciche, wydajne i niezawodne działanie. W przypadku pomieszczeń o znacznym metrażu zaleca się montaż dwóch wentylatorów.
2. Eliminacja mostków termicznych
Mostki termiczne mogą stanowić kolejną przyczynę rozwoju pleśni wewnątrz budynku. Nalot najczęściej pojawia się w narożnikach pomieszczenia. Dochodzi do kondensacji pary wodnej w obrębie „zimnych” ścian. Grzyb rozwija się głównie tam, gdzie nie ma izolacji cieplnej lub jest ona niewystarczająca. Warto sprawdzić również obszar pod oknami, który jest niewidoczny na pierwszy rzut oka.
Faktem jest, że wilgoć zawsze będzie wracać, jeśli budynek nie posiada efektywnej izolacji. Eliminacja mostków termicznych wymaga identyfikacji nieszczelnych obszarów. Wiele osób decyduje się na ocieplenie domu styropianem. Trzeba wspomnieć o możliwości otrzymania dotacji na termoizolację. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na realizację przedsięwzięcia ze względu na brak środków finansowych.
3. Utrzymanie optymalnej temperatury
Do intensywnego rozwoju pleśni dochodzi w pomieszczeniach nagrzewanych do bardzo wysokich temperatur. Ciepło sprzyja namnażaniu się grzybów, szczególnie jeśli wymiana powietrza w budynku nie jest zbyt wydajna. Warto regularnie otwierać okna – w sezonie grzewczym na czas wietrzenia zaleca się wyłączenie ogrzewania. Należy również sprawdzić, czy kratki wentylacyjne nie są całkowicie zamknięte.
Optymalna temperatura panująca w pomieszczeniu wynosi 20 stopni Celsjusza. Im jest ona wyższa, tym sprawniejszy powinien być obieg powietrza. Każdy powinien wiedzieć, że nadmiar wilgoci w budynku mieszkalnym sprzyja infekcjom dróg oddechowych, zapaleniu zatok, nasileniu objawów astmy czy alergii. U wielu osób pojawiają się także niedoskonałości skóry. Pleśń na ścianach stanowi poważne zagrożenie dla dzieci, seniorów, osób przewlekle chorych.
4. Usunięcie nadmiaru wilgoci
Istniejący już nalot można usunąć metodą mechaniczną. Należy zeskrobać go przy użyciu szorstkiej gąbeczki czy szczotki. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest skucie tynku w miejscu wystąpienia pleśni. Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty do walki z grzybami. Środki chemiczne są dość inwazyjne, a niewłaściwie stosowane mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Właśnie dlatego konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu.
Jeśli chodzi o domowe sposoby walki z wilgocią, to warto sięgnąć po olejek lawendowy, goździkowy, lub z drzewa herbacianego. Pomocny może okazać się również ocet wymieszany z wodą w proporcji 1 do 4. Wrogiem grzybów jest słońce, więc dobrze odsłonić zasłony czy rolety, które zaciemniają pokój.
5. Stosowanie pochłaniaczy wilgoci
Szeroki wybór pochłaniaczy wilgoci sprawia, że znalezienie odpowiedniego wariantu jest tylko kwestią czasu. Opłaca się zainwestować w specjalistyczne urządzenia, które gwarantują najwyższy poziom skuteczności. Najtańsze pochłaniacze pokojowe kompletnie nie sprawdzają się w budynkach, w których pojawił się grzyb, więc ich zakup to strata pieniędzy.
Profesjonalny pochłaniacz wilgoci oferuje kilka różnych trybów pracy. Sporym zainteresowaniem cieszą się sprzęty mobilne, które zazwyczaj wyposażone są w kółka ułatwiające przemieszczanie konstrukcji. Zwolennicy domowych metod powinni zaopatrzyć się w kwiaty pochłaniające wilgoć. Można do nich zaliczyć m.in. paprotki, bluszcz, oplątwę, widliczkę, róże jerychońskie. Niektórzy decydują się także przykleić bloczki kredy w miejscach, gdzie pojawił się niepożądany nalot.