Jak wybrać dobry odpływ liniowy?

Zgodnie z najnowszymi trendami, w łazienkach coraz częściej zamiast zwykłej kabiny prysznicowej spotyka się kabiny walk-in, czyli prysznic bez brodzika lub z bardzo płytkim brodzikiem. Możliwe jest to zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w wolnostojącym domu. Jednak decyzja o takim rozwiązaniu powinna zostać podjęta już na etapie sporządzania projektu, ponieważ konieczne będzie wyprofilowanie posadzki oraz montaż specjalistycznego odpływu liniowego, tak aby woda mogła swobodnie spływać do kanalizacji.

Co to jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy, inaczej odwodnienie liniowe lub odpływ łazienkowy, to element armatury hydraulicznej odprowadzającej wodę z prysznica poprzez podłogę w łazience. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie chcą montować we wnętrzu tradycyjnego akrylowego brodzika.

Zalety odpływów liniowych są następujące:

  • kabinę walk-in można umieścić w dowolnym punkcie pomieszczenia, a odwodnienie liniowe może znaleźć się zarówno na środku kabiny, jak i przy ścianie;
  • kabina może mieć dowolny kształt oraz rozmiar, dzięki czemu można ją montować w łazienkach, w których nie sprawdzają się tradycyjne rozmiary brodzików;
  • brak ograniczeń przy wykończeniu podłogi, którą można na przykład wykończyć płytkami ceramicznymi z antypoślizgową powierzchnią, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo kąpieli;
  • brak progów i załamań sprzyja utrzymaniu czystości, ponieważ na całej długości odpływu nie gromadzą się nieczystości i bakterie, w przeciwieństwie do zwykłych brodzików;
  • bezprogowe wejście pod prysznic ułatwia kąpiel niepełnosprawnym, rodzicom małych dzieci oraz właścicielom czworonogów;
  • uniwersalność — tego typu rozwiązanie pasuje do każdej łazienki, niezależnie od stylu wykończenia oraz gabarytów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego?

Odpływy liniowe sprzedawane są zazwyczaj zestawach, w skład których wchodzą: listwy, korytka, syfon, uszczelnienie oraz elementy instalacyjne. Na co zwracać uwagę przy zakupie odpływu liniowego?

  • Wysokość syfonu

Standardowa długość odpływu wynosi 10-15 cm. W bloku jednak taki odpływ się nie sprawdzi. W tym przypadku oraz w pomieszczeniach o niskiej warstwie podłogowej potrzebny będzie tzw. odpływ liniowy płytki (z niskim syfonem). Obecnie dostępne są nawet ultra niskie syfony, przy których długość instalacji nie przekracza 7 cm głębokości.

  • Wydajność syfonu

Wydajność, czyli przepustowość, informuje nas, ile wody zostanie odprowadzone do kanalizacji w ciągu minuty. Miara ta zależy od rodzaju syfonu, jaki zastosuje się w odpływie. Minimalna przepustowość wynosi około 24 l/min, przy czym wysokiej klasy syfony mogą odprowadzać wodę nawet z prędkością powyżej 90 l/min. Bardzo ważne jest, aby wydajność dostosowana była do natrysku, który został zamontowany w prysznicu.

  • Rozmiar odpływu

Rozmiar odpływu zależy od wielkości kabiny. Przyjmuje się, że powinien on być krótszy o około 10 cm od szerokości kabiny prysznicowej. Przykładowo, do kabiny prysznicowej o rozmiarach 80×80 cm najlepszy będzie odpływ liniowy 70 cm.

  • Wzornictwo

Na rynku dostępne są odpływy w różnych rozmiarach i wzorach, co pozwala to dostosowanie ich do charakteru łazienki. W zależności od potrzeb wyróżniamy:

  1. Odpływy liniowe tiled-in (rynienka prysznicowa do zabudowy) – płytkę łazienkową można wkleić na górę rusztu, dzięki czemu odpływ wizualnie zespoli się z podłogą. Niestety obudowa z płytek ogranicza natężenie przepływu.
  2. Odpływy liniowe z kratką — maskownice dostępne są w różnych wzorach, które nie tylko pozwalają na swobodny przepływ wody, ale pomagają także uatrakcyjnić strefę prysznicową.