Jak wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne – to powinieneś wiedzieć!

Rynek fotowoltaiki stale się rozwija. Z roku na rok rośnie nie tylko zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze słońca, ale także ilość firm, które zajmują się montażem paneli. To sprawia, że łatwo ulec reklamie i wybrać wykonawcę, który nie zawsze rzetelnie wywiąże się ze swojego zadania. Na co zwrócić uwagę decydując się na firmę montującą panele fotowoltaiczne? Jak wybrać kogoś, kto od początku do końca przeprowadzi montaż fotowoltaiki? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci znaleźć odpowiedniego wykonawcę!

Montaż paneli fotowoltaicznych – doświadczenie to podstawa

Przy wysypie nowych przedsiębiorców na rynku, ważne jest, by firma zakładająca fotowoltaikę miała odpowiednie doświadczenie. W ostatnich latach zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii, a zwłaszcza panelami fotowoltaicznymi było na tyle duże, że z łatwością można wyłowić z rynku firmy, które mają na swoim koncie dużo różnorodnych realizacji i posiadają niezbędne doświadczenie.

Wybierając wykonawcę warto zwrócić uwagę na jego portfolio, które jest wizytówką jego umiejętności. Zanim zdecydujesz się na konkretną firmę, sprawdź jak długo działa na rynku, jakie realizacje ma na koncie i czy posiada odpowiednie referencje.

Wybór firmy montującej panele fotowoltaiczne – kompleksowość usługi

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy jest to, jakie usługi dokładnie oferuje. Czy oprócz montażu paneli fotowoltaicznych jest możliwość wykonania projektu całej instalacji? Czy firma specjalizuje się jedynie w montażu fotowoltaiki na dachu, czy może zapewnia również możliwość instalacji paneli na gruncie lub elewacji budynku? Co konkretnie wchodzi w zakres usług, które oferuje firma

Odpowiedź na te wszystkie pytania pomoże znaleźć wykonawcę, który zaopiekuje się klientem od początku do końca. Nawet jeśli niektóre usługi nie są dla ciebie kluczowe, dobrze jest wybrać firmę, która podchodzi do swoich klientów w sposób kompleksowy.

Jeśli firma oprócz montażu zajmuje się również projektowaniem instalacji, ważne jest, by przeprowadzała audyt fotowoltaiczny, który pozwoli oszacować odpowiednią moc instalacji. 

Firma montująca fotowoltaikę – gwarancje

Każda szanująca się firma instalująca panele fotowoltaiczne jest w stanie dać gwarancję na swoje usługi. Fotowoltaika jest rozwiązaniem dość kosztownym, które ma służyć ci przez lata, dlatego dobrze wybrać wykonawcę, który nie tylko korzysta z komponentów objętych gwarancja producenta, ale również oferuje gwarancję prawidłowego montażu instalacji. Profesjonalna firma nie tylko zapewni bezpieczną instalację i naprawy gwarancyjne, ale także zajmie się obsługą serwisową również po upływie gwarancji poszczególnych modułów

Warto tę kwestię odpowiednio zweryfikować, ponieważ wiele firm dostępnych na rynku zapewnia poręczenie jedynie na części, nie na montaż. Same komponenty również powinny być sprawdzone i wysokiej jakości – dobrze jest sprawdzić, z jakich producentów korzysta firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Montaż fotowoltaiki – certyfikaty i uprawnienia

Ostatnią, jednak nie mniej ważną rzeczą, którą powinieneś sprawdzić przed wyborem firmy montującej panele fotowoltaiczne są certyfikaty i uprawnienia, jakie posiada. Każdy przedsiębiorca zajmujący się instalacją paneli powinien posiadać certyfikat z Urzędu Dozoru Technicznego lub uprawnienia w zakresie budownictwa do wykonywania projektów i instalowania tego typu urządzeń. 

Warto zweryfikować również pracowników, których zatrudnia konkretna firma. Zespół specjalistów oraz doświadczonych monterów również powinien posiadać certyfikaty dopuszczające ich do pracy z odnawialnymi źródłami energii.