Jak wybrać materac do sypialni?

W łóżku spędzamy mniej więcej 1/3 całego życia, zatem warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego modelu materaca, który zapewni nam komfort w tym czasie. Nie wystarczy wejść do sklepu i poprosić sprzedawcę o „dobry materac”, bowiem dla każdego to znaczy coś innego. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze?

Twardy czy miękki?

Przyjęło się, że dobry materac powinien być twardy, jednak jest to tylko mit. Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, czy zapewnia on odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. W innym bowiem przypadku może okazać się, że choć materac był kosztowny i teoretycznie polecany przez sprzedawcę – w praktyce co rano wstajemy z uczuciem niewyspania.

Wybierając materac o odpowiednim stopniu twardości, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wzrost, a także masę ciała. Dodatkowo, osoby najczęściej śpiące na boku potrzebują materaca, który dopasuje się do kształtu ich ciała, a ci, którzy bardzo często zmieniają pozycję – powinni zdecydować się na materac aktywny, który skutecznie dopasowuje się do pozycji ciała.

Jaki materac lepszy: piankowy czy sprężynowy?

W sprzedaży można znaleźć ogromną ilość materacy o różnym typie. Wśród popularnych materiałów wypełnienia znajduje się pianka, a także modele sprężynowe. Zdecydowaną zaletą pianki jest odpowiednie dopasowane do kształtu ciała i tym samym komfort wypoczynku. Jednocześnie, warto mieć na względzie, że po jakimś czasie pianka może utracić swoją elastyczność. Materace sprężynowe z kolei zapewniają optymalne dopasowanie do kształtu ciała, jednak niektóre modele sprawiają, że zapadamy się w nich. To rozwiązanie może nie być odpowiednie m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, kobiet ciężarnych czy seniorów.

Ile warto zapłacić za materac?

Zakup materaca jest znaczącym wydatkiem, zwłaszcza jeśli chcemy nabyć dobrej jakości model. Nie jest to jednak coś, na czym warto oszczędzać, wybierając niskiej jakości materac: pamiętajmy bowiem, że ten element wyposażenia domowego odpowiada za nasz nocny komfort. Nie oznacza to jednak, że nie możemy poczynić pewnych oszczędności – wykorzystując kody rabatowe Senpo możemy bowiem liczyć, że spora kwota pozostanie w naszej kieszeni! Promocje i kody do Senpo znajdziesz m.in. na portalu Rabatio.com