Jak wybrać odpowiednie łóżko dla dziewczynki?

Aranżację sypialni dla dziewczynki, bez dwóch zdań należy zacząć od wyboru łóżka. To właśnie ono jest sercem pokoju dziecka i zapewnia mu komfortowy sen. W zależności od płci dziecka, jego wieku, wagi, tempa rozwoju, ale i szczególnych potrzeb związanych ze snem, będzie zależało to, czy na wybranym przez rodzica łóżku, będzie się mu spało wygodnie, czy wręcz przeciwnie. Na co zatem zwrócić uwagę, szukając optymalnego łóżka dla dziewczynki?

Pomysłowe łóżko dla dziewczynki – garść praktycznych inspiracji

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla dziewczynki, jest jej wiek i dostosowanie do niego bezpieczeństwa tego mebla. Jeśli dziewczynka ma dwa-trzy lata, wówczas łóżko powinno być wyposażone w odpowiednie barierki zabezpieczające przed przypadkowym zsunięciem się lub wręcz upadkiem pociechy na podłogę. Z biegiem czasu barierki takie można rozmontować, ale należy to zrobić dopiero wtedy, gdy dziecko wykazuje już stabilne stanie na nogach i ostrożnie wychodzi z własnego łóżka. W przypadku dziewczynek starszych barierki nie będą już potrzebne, ale zamiast nich warto wprowadzić w okolice łóżka szafkę na drobiazgi, kolorową lampkę nocną czy inne gadżety, za którymi dorastające dzieci wprost przepadają.

Baldachim rodem z pałacu księżniczki, to inspiracja, po którą sięga wielu rodziców, szczególnie w przypadku dziewczynek starszych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, dobrze jest upewnić się, czy pociecha rzeczywiście go oczekuje. Większość dziewczynek będzie zachwycona, ale żeby nie zobaczyć krzywej minki, zawsze lepiej jest o to zapytać.

Dużą popularność wśród młodszych nastolatek cieszą się natomiast łóżka inspirowane motywami bajkowymi. Może to być rama wykonana w kształcie pantofelka kopciuszka, korony albo z rzeźbionymi na brzegach głowami kucyków Pony. Oczywiście, tego rodzaju łóżko to większy wydatek, więc jeśli nie ma się na nie środków, można zrekompensować dziecku taką atrakcję czymś znacznie prostszym: np. pościelą w kolorowe wzorki, baśniowe postacie czy naszyte na nich patchworki z ulubionymi bohaterami.

Ciekawą inspiracją są także łóżka z możliwością ich rozkładania wzdłuż. Przydadzą się one szczególnie tym dziewczynkom, których tempo wzrostu jest duże, a rodzice nie chcieliby za rok kupować od razu nowego mebla. Łóżka „rosnące” wraz z dzieckiem cieszą się sporym uznaniem i pozwalają na kilka kolejnych lat zapomnieć o nowym wydatku na ten cel.

Na koniec warto rozważyć takie łóżko, które będzie wyposażone w dodatkową szufladę znajdującą się pod materacem. Może ona posłużyć zarówno do przechowywania pościeli, jak i jako dodatkowe miejsce na zabawki.