Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Kilka sprawdzonych sposobów

Płyty indukcyjne zasłużenie cieszą się dużą popularnością. Przez wzgląd na swoją funkcjonalność są jednym z najlepszych rozwiązań w zakresie gotowania. Co jednak robić z zabrudzeniami, które powstają podczas przygotowywania posiłków? Czy schodzą one bez żadnych problemów, czy może trzeba usuwać je w specjalny sposób, aby nie uszkodzić płyty? Płyta indukcyjna to idealne wyposażenie do nowoczesnych, estetycznych i czystych kuchni. Do jej największych zalet należy oszczędność energii, a także czasu – płyty indukcyjne redukują czas gotowania nawet o jedną trzecią w porówananiu z innymi rodzajami płyt. Należy podkreslić również wysoki poziom bezpieczeństwa – minimalne ryzyko poparzenia to cecha niezwykle ważna, szczególnie jeśli mamy w domu dzieci. Pewnym problemem jest jednak czyszczenie płyt indukcyjnych. I choć utrzymanie tego rodzaju płyt w czystości stanowi dużo mniejsze wyzwanie niż w przypadku na przykład kuchenki gazowej, to trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo radzić sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Plamy na płytach indukcyjnych

Plamy na płycie indukcyjnej mogą być różnego rodzaju. Te mniejsze, które powstają na bieżąco – mimochodem, podczas codziennego użytkowania – najlepiej usuwać od razu po zakończeniu gotowania. W tym celu wystarczy właściwie spryskać powierzchnię płyty płynem do szyb i przetrzeć ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Nie zawsze jednak sprawa przedstawia się tak prosto – czasem czyszczenie płyty indukcyjnej wymaga więcej wysiłku. Do najczęściej spotykanych problemów związanych z zabrudzeniami płyt indukcyjnych należą między innymi:

  • ślady po przypaleniu,
  • matowe ślady.

Przyjrzyjmy się każdemu rodzajowi plam z osobna i poszukajmy najlepszych rozwiązań, aby je usunąć.

Rodzic w kuchni w towarzystwie dziecka gotuje jajko na płycie indukcyjnej.

Przypalona płyta indukcyjna

Szczególne wyzwanie stanowi bez wątpienia ślad po garnku na płycie indukcyjnej, spowodowany przypaleniem. W takich sytuacjach pierwszym krokiem jest jak najszybsze zdjęcie garnka. Choć płyta indukcyjna ma tę zaletę, że szybko wystyga, to jednak trzeba uważać, aby podczas szybkiego usuwania plam nie doszło do poparzenia. Po ostygnięciu kładziemy na plamę gąbkę nasączoną roztworem wody z octem (albo specjalistycznym preparatem do czyszczenia płyt indukcyjnych). Po kilku minutach usuwamy przypalenie, wycierając je tą samą gąbką.

Matowe ślady i plamy na płycie indukcyjnej

Przekleństwem płyt indukcyjnych (a także płyt innego rodzaju) jest ich matowienie. Proces ten potrafi zepsuć radość z gotowania na płycie i zniszczyć harmonię estetyczną całej kuchni. W tym wypadku najlepsza jest profilaktyka: należy pamiętać, aby stosować tylko rekomendowane do czyszczenia płyt indukcyjnych mleczka, płyny i spraye (płyn do mycia szyb również się nada), a także by nie używać wszelkiego rodzaju drucianych gąbek i szorstkich ściereczek.

Rodzic w kuchni w towarzystwie dziecka gotuje jajko na płycie indukcyjnej.

Jakie środki do czyszczenia płyty indukcyjnej?

Czym dokładnie czyścić płyty indukcyjne? Płyn do szyb plus ściereczka albo ręcznik papierowy to jedno, ale środków, którymi możemy się posłużyć, jest więcej – zarówno tych domowych, jak i specjalistycznych. Ważne jest również to, jakie akcesoria dobrać do usuwania plam.

Czyszczenie płyty domowymi środkami

Czyszczenie płyt indukcyjnych można przeprowadzić za pomocą domowych sposobów, które są tanie i efektywne. Doprowadzić płytę indukcyjną do optymalnego stanu da się przy użyciu roztworu wody z octem albo mieszanką sody oczyszczonej i octu – zwłaszcza jeśli mówimy o kilkuwarstwowych zabrudzeniach. W tym wypadku postępujemy według poniższych kroków:

  • spryskujemy płytę indukcyjną octem,
  • przecieramy płytę ściereczką,
  • posypujemy płytę sodą oczyszczoną i przykrywamy ją wilgotną ściereczką,
  • delikatnie czyścimy płytę za pomocą ściereczki,
  • spryskujemy raz jeszcze octem i przecieramy.

Wykorzystanie specjalistycznych środków chemicznych 

Rekomendowane jest również użycie wszelkiego rodzaju specjalistycznych środków przeznaczonych do czyszczenia płyt indukcyjnych. Jeśli więc dany producent oferuje specjalny spray, mleczko czy inny preparat ze ścisłym przeznaczeniem dla płyt indukcyjnych, możemy być spokojni, że detergenty nie uszkodzą ich powierzchni i efektywnie usuną zabrudzenia.

Pomocne akcesoria do czyszczenia płyt indukcyjnych

Niekiedy dobrze mieć przygotowany specjalny zestaw akcesoriów do czyszczenia płyty indukcyjnej. Co powinien zawierać taki zestaw? Przede wszystkim mleczko albo spray do czyszczenia, ściereczkę z mikrofibry oraz specjalny skrobak z wymiennymi końcówkami. Zwłaszcza skrobak do płyt indukcyjnych zasługuje na uwagę – jest on bardzo delikatny, nie ma więc ryzyka porysowania płyty, a jednocześnie w połączeniu z odpowiednim preparatem skutecznie usuwa nawet poważniejsze zanieczyszczenia.

Zobacz także: Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?

Podsumowanie

Płyty indukcyjne to z reguły jeden z najbardziej estetycznych elementów kuchni. Jednak aby zachowały swój status, należy odpowiednio o nie dbać. Nawet najpraktyczniejsza i najpiękniejsza płyta indukcyjna nie będzie w stu procentach spełniać swojej roli, jeśli jej powierzchnię będą szpecić matowe plamy, ślady po garnku albo silne zabrudzenia po przypaleniu. Dlatego używaj przeznaczonych do czyszczenia płyt indukcyjnych preparatów, ewentualnie polecanych środków do domowego czyszczenia płyty. Przecieraj także płyty ściereczką (z płynem do okien) po każdym gotowaniu.

I pamiętaj: im bardziej regularna i odpowiedzialna troska o płytę, tym lepszy jej stan i dłuższe użytkowanie.