Jak wygląda życie z instalacją fotowoltaiczną?

Z roku na rok widzimy zdecydowanie coraz więcej domów, gdzie na dachach zamontowane są panele fotowoltaiczne. Popularność pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych stale wzrasta, ale wiele osób wciąż zadaje pytania, jak to właściwie działa i co się dzieje po zamontowaniu instalacji.

Fotowoltaika – co to jest i do czego służy?

Fotowoltaika to proces, podczas którego pozyskujemy prąd ze słońca. To najbardziej podstawowa forma energii jaką można pozyskać. Jej wykorzystanie jest możliwe dzięki zastosowaniu różnych technologii, przede wszystkim fotowoltaiki. Polega na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Następnie wygenerowany prąd trafia do inwertera, gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który może zasilać np. cały dom. Taki sposób pozyskania energii ma przewagę nad energią uzyskiwaną z innych źródeł alternatywnych – wiatrowej, pływów morskich czy z biomasy.

Jesteśmy niezależni od podwyżek prądu

Ceny prądu zmieniają się w zależności od polityki gospodarczej państwa oraz sytuacji ekonomicznej na świecie. Na ich wysokość wpływa wiele niezależnych od nas czynników. Najlepszym sposobem, aby się uchronić przed rosnącymi opłatami jest mikroinstalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej wytwarzamy prąd na własny użytek. Możliwość wytwarzania i magazynowania energii ze słońca sprawi natomiast, że nadwyżki wytworzonej energii przechowane będą do czasu, w którym będą one potrzebne.

DCIM\100MEDIA\DJI_0223.JPG

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne/

Nie trzeba doglądać paneli

Na co dzień instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnego doglądania. Nie trzeba ich czyścić ani w jakikolwiek sposób konserwować. Jedynym czynnikiem na jaki można zwrócić uwagę to śnieg, może mianowicie wystąpić konieczność odśnieżenia paneli zimną.

„Dom bez rachunków”

Bardzo istotna kwestia to ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki. Energia słoneczna jest dostępna powszechnie i za darmo. Jedyny większy koszt, jaki musi ponieść właściciel, obejmuje zakup oraz montaż instalacji. Należy przy tym podkreślić, że obecnie w Polsce istnieje wiele programów rządowych czy samorządowych, dzięki którym można otrzymać korzystne dofinansowanie systemu. W ten sposób ogólny koszt projektu zmniejsza się, a korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej są jeszcze większe.

Nadmiar energii może być później wykorzystany

W przypadku uzyskania nadwyżki prądu nie musimy obawiać się, że owa nadwyżka nie zostanie wykorzystana. Zgodnie z prawem, wytworzony nadmiar można przekazać do sieci, a następnie odebrać z niej 70-80% energii, w zależności od wielkości instalacji. To szczególnie przydatne rozwiązanie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie na prąd okazuje się naturalnie wyższe.