Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Ogrodzenie to nie tylko świetny sposób na ochronę swojego mienia. To także doskonała okazja do stworzenia niezwykłych granic ogrodu, które doskonale oddają nasz charakter, a także dopełniają całą przestrzeń. Aby cała praca nad nowym ogrodzeniem przebiegała po naszej myśli, a zakończony efekt mógł służyć przez długie lata należy zacząć od podstaw. Fundament pod ogrodzenie powinien zostać wykonany na tyle solidnie, aby mógł spokojnie utrzymać ciężar bramy, słupków i innych elementów dekoracyjnych, znajdujących się w naszych planach. Jak odpowiednio wykonać takie podłoże na gruncie i na co zwrócić uwagę podczas prac? 

Fundament pod ogrodzenie – zasady o których musisz pamiętać 

Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć pracę, jest wybór miejsca i ustalenie głębokości fundamentu. Kopiąc dziurę na nowy beton w podłożu, które z zasady zwiększa swoją objętość podczas silnych mrozów powinniśmy dostać się poniżej strefy zamarzania – w zależności od danego regionu należy dotrzeć od 80 do 140 centymetrów w głąb gleby. Podczas planowania głębokiego wykopu warto skorzystać z usług minikoparki. 

Gotowego betonu nie należy wylewać bezpośrednio na ziemię – warto zastosować deski, które powinny być usunięte po około 2 tygodniach od pierwotnych prac, lub folię ochronną. Fundament pod ogrodzenie nie powinien posiadać mniejszej szerokości niż szerokość ogrodzenia, w miejscach, w których stanąć mają słupy warto dodatkowo poszerzyć tę przestrzeń. 

Ochrona przed wilgocią

Po wybraniu odpowiedniego miejsca i głębokości na nowy fundament należy pamiętać o izolacji, zapewniającej ochronę przed wilgocią. Najczęściej taką pracę wykonuje się przy pomocy masy bitumicznej lub papy. Dzięki temu woda gruntowa nie będzie wnikała do fundamentów, co pozwoli nam zachować solidną konstrukcję na długie lata. 

Dylatacja fundamentów to kolejny istotny punkt w naszej prac. Naprężenia, powstające podczas osiadania się nowej konstrukcji, a także niekorzystne warunki pogodowe mogą prowadzić do pękania fundamentu. Aby nowe ogrodzenie cieszyło się solidnością i trwałością należy wykonać odpowiednie prace dylatacyjne. 

Zaprawa wykorzystana do postawienia nowego ogrodzenia powinna cechować się niezbyt gęstą konsystencją, ale nie powinna też spływać z powierzchni. Podczas samodzielnego wykonywania prac należy trzymać się zaleceń producenta. Wykonując nowe fundamenty na terenach podmokłych lub piaszczystych powinniśmy zwrócić także uwagę na dodatkowe uzbrojenie. 

Dzięki powyższej wiedzy możesz samodzielnie wykonać nowe ogrodzenie wokół swojego ogrodu. Prace porządkowe dookoła nowego domu mogą okazać się świetnym zajęciem, które niesie za sobą masę satysfakcji.