Jak wykręcić urwaną śrubę? Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby?

Czasami nawet najzwyklejsze odkręcanie śruby przysporzyć może naprawdę sporo problemu. Śruba o niskiej jakości, jej wyrobienie, czy też użycie za dużej siły podczas wykręcania doprowadzić może do jej urwania. Wówczas warto znać sprawdzone sposoby na to jak wykręcić urwaną śrubę?

Czy jest problem nie do pokonania?

Ukręcona śruba przytrafić się może w zasadzie każdemu z nas. Takowe sytuacje nazywane są często złośliwością rzeczy martwych. Jednak istotne jest podejście odpowiednie do problemu oraz skorzystanie z technik dostępnych, aby móc się uporać z problemem. Najważniejsze jest to, aby nie wpadać w panikę. Urwana śruba narobić może nam sporo stresu. Szczególnie jeśli dotyczy to niedostępnego czy też bardzo drogiego elementu.

W sieci znajdziemy wiele dopasowanych indywidualnie porad. Najczęściej one opisują problemy konkretne, które się przytrafiły użytkownikom dyskusyjnych forów. Śledząc co po niektóre wątki, znaleźć można sytuację analogiczną do tej, z którą aktualnie musimy się uporać. Jednak pamiętajmy o tym, że nie wszystkie porady okazać się mogą w pełni skuteczne. Dlatego tez uważać należy zanim się zaczerpnie wskazówki zaciągniętych od osób anonimowych w celu naprawy śruby uszkodzonej.

Świetne sposoby na odkręcenie urwanej śruby

Przejdźmy zatem do konkretów jak wykręcić urwaną śrubę? Pierwszy sposób to po prostu jej rozwiercenie przy użyciu wiertła. Śrubę należy rozwiercić wiertłem, który posiadał będzie rozmiary zbliżone do śruby urwanej. Dzięki metodzie tej doprowadzamy do wytworzenia się wysokiej temperatury, przez co dochodzi do mocnego obluzowania gwintu. W tenże sposób wykręcanie śrub urwanych przebiega bardzo szybko, a także bez żadnej obawy o uszkodzenie elementu konkretnego lub też układu. Czasami pozostają także resztki gwintu, które z dużą precyzją należy usunąć przy pomocy chociażby szpikulca.

Kolejnym sposobem jest wykręcenie śrub urwanych także przy pomocy wkrętaków czy też wiertarki. Jednak metoda ta najpierw zakłada wkręcenie się wkrętakiem cienkim w samo centrum śruby. Należy wtedy rozwiercić śrubę wkrętakiem jeszcze większym. Należy to robić tak długo, aż śruba urwana będzie możliwa w pełni do wykręcenia wkrętakiem zbliżonym do średnicy. Czasami sporym ułatwieniem sporym jest podgrzanie elementu, w którym się znajduje śruba urwana. Nie zawsze oczywiście jest to możliwe, ze względu na samo ryzyko uszkodzenia innego rodzaju podzespołów czy też po prostu występowanie w sąsiedztwie substancji łatwopalnych.

Na pewno sobie z tą sytuacją doskonale poradzimy.