Jak wyprostować mocno pogniecione firany?

Prasowanie firanek to czasochłonne i niezbyt przyjemne zajęcie. Wygładzenie często bardzo długich kawałków materiałów wydaje się dosyć kłopotliwe. Jak wyprasować mocno pogniecione firanki, aby nadać im dobry wygląd i nie zaszkodzić w żaden sposób tkaninie?

Mocne pogniecione firanki- jak sobie z nimi poradzić?

Żeby zadbać o dobry wygląd mocno pogniecionej firanki, warto zacząć od jej wyprania i pewnych kroków zapobiegawczych. Przed umieszczeniem materiału w pralce, należy złożyć firankę w kostkę, co ochroni ją przed zaciągnięciami tkaniny i utworzeniem się załamań w strukturze materiału. Dobrą opcją jest też sięgnięcie po specjalny woreczek tudzież siatkę do prania. Warto pamiętać przy tym, aby nie przeładować bębna pralki, gdyż doprowadzi to do jeszcze większego pogniecenia firanki. Niezwykle istotna jest też temperatura samego prania, a więc najlepiej jeśli będzie to 30 stopni. Taka temperatura wspiera dobry wygląd firanek. Aby przeciwdziałać pognieceniom, nie powinno się też ustawiać zbyt dużej prędkości wirowania. Po wyciągnięciu z bębna lekko wilgotnej firanki trzeba rozłożyć ją na karniszu do całkowitego wyschnięcia. Jeśli firanka jest jednak pognieciona, wówczas jedynym wyjściem jest jej wyprasowanie.

Jak wyprasować pogniecioną firanę?

Do tego celu przyda się tradycyjne żelazko albo profesjonalna parownica. Większość osób korzysta jednak z pierwszej opcji. Do wyprasowania firanki, należy więc przygotować żelazko i deskę do prasowania. Taka metoda jest bezpieczna i skutecznie eliminuje wszelkie zagniecenia, należy jedynie pamiętać o pewnych kwestiach. Każdy producent firan, jak https://flhfproduction.pl/producent-firan umieszcza informację dotyczące temperatury prasowania danego produktu. Przed przystąpieniem do prasowania, należy zapoznać się z tymi informacjami, po czym ustawić żelazko na optymalną temperaturę.

Jeśli nie ma takich informacji, wówczas należy ustawić żelazko na 100-110 stopni Celsjusza. Taka temperatura nie uszkodzi nawet delikatnej tkaniny. W przypadku długich firan pomocne w prasowaniu okazują się krzesła. Długie części materiałów mogą osuwać się z deski na podłogę, a dzięki użyciu krzeseł firanka nie ubrudzi się i nie pogniecie. Mocno pogniecione firany przed prasowaniem należy zwilżyć nieco wodą. Większość żelazek ma funkcję spryskiwacza, a więc przed użyciem sprzętu należy jedynie uzupełnić zbiornik z wodą. Zazdrostki z delikatnych tkanin najlepiej prasować przez bawełnianą ściereczkę. Dodatkowy materiał będzie stanowił warstwę ochronną przed wysoką temperaturą żelazka. Firany dobrze jest prasować na lewej stronie, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia elementów dekoracyjnych, a materiał nie będzie się świecić.

Prasowanie firan w pionie

Silnie pogniecione firanki można też w wygodny sposób wyprasować w pozycji pionowej. Niezbędna jest jednak w tym wypadku inwestycja w parownicę. Materiał wystarczy pozostawić na karniszu, ustawić odpowiednio urządzenie wyrzucające parę i przesuwać je w odległości kilku centymetrów od materiału. Zaletą tej metody jest brak bezpośredniego kontaktu żelazka z delikatną tkaniną. Nie istnieje tutaj ryzyko przypalenia tiulu czy woalu. To skuteczna i szybka metoda wygładzania firanek.