Jak z pomysłem urządzić pokój dla 4 latki?

Urządzenie pokoju dla czteroletniej dziewczynki może wydawać się proste, ale takie nie jest. Większość rodziców przekonuje się o tym dokładnie w chwili, kiedy przekracza próg pierwszego sklepu meblowego. Ilość kolorów, dekoracji, pomysłów i możliwości – zamiast pomóc, potrafi przerazić. Od czego zacząć?

Pokój dla 4 latki – 5 praktycznych wskazówek na start!

Po pierwsze: kolory ścian. Zanim wybierzemy farbę, przyjrzyjmy się swojemu dziecku i zastanówmy się, jakie kolory lubi? To nie prawda, że każda 4 latka lubi różowy! Krótka rozmowa może uświadomić nam, że dziecko doskonale czuje się w otoczeniu barw pastelowych albo jaskrawych, jasnych albo ciemnych, a to z kolei pozwoli nam zaplanować barwy idealnie dobrane do gustu dziecka.

Po drugie: kącik do spania. Wygodny pokój dla 4 latki musi być wyposażony w odpowiednie do wieku łóżko. Zapomnij o barierkach zabezpieczających i nadmiarze ochrony malucha! W tym wieku dziewczynki świetnie radzą sobie z wejściem i wyjściem z łóżka, więc śmiało można postawić na coś odważniejszego. Dużo poduszek, przytulanek i kolorowa narzuta również będą mile widziane.

Po trzecie: miejsce do zabawy. Ten punkt stanowi serce pokoju czteroletniej dziewczynki, dlatego powinien być odpowiednio duży. W miejscu zabaw musi znaleźć się stolik do malowania kolorowanek i czytania bajek, dywan, na którym dziecko będzie mogło bawić się ulubionymi zabawkami oraz kosz lub skrzynia na zabawki. Wbrew ogólnemu mniemaniu dziewczynki lubią mieć w pokojach czysto, więc o miejsce do składowania wszystkich zabawek trzeba tutaj zadbać.

Po czwarte: dodatki i dekoracje. Większość czterolatek uwielbia dodatki, gadżety i ładne dekoracje. Mogą to być ozdoby ścienne, naklejki związane z ulubionymi, bajkowymi postaciami, wyklejanki, wiszące ozdoby sufitowe czy przedmioty przygotowane ręcznie, wspólnie z rodzicami. Ta część pokoju będzie się zmieniać wraz ze zmieniającymi się upodobaniami dziecka, dlatego na zakupy dekoracyjnych ozdób warto wybrać się razem z córką. To ona wskaże to, co najbardziej jej się podoba.

Po piąte: bezpieczeństwo! W realizacji dziecięcych marzeń, co do tego, jak ma wyglądać pokój, nie wolno zapomnieć o jego bezpieczeństwie. Czteroletnie dzieci miewają naprawdę szalone pomysły, ale rodzice nie mają obowiązku realizowania wszystkich ich zwariowanych planów. Błędem będzie wyrażenie zgody np. na drabinkę ustawioną pod ścianą czy ostre przedmioty, które czterolatce spodobały się w pokoju nastoletniej kuzynki. Pokój dziewczynki w tym wieku musi odpowiadać stanowi jej rozwoju, więc z niektórych pomysłów lepiej zrezygnować i zaproponować dziecku wdrożenie ich w życie za kilka lat.