Jak zamontować rolety dzień/noc?

Rolety dzień/noc stały się w ostatnich latach popularnym wyborem w naszym kraju ze względu na swoje liczne zalety. Są powszechnie chwalone za zapewnianie zarówno prywatności, jak i przepuszczalności światła, co sprawia, że to bardzo popularne rolety. Warszawa jest pełna okien z charakterystycznymi pasami. Siłą rolet tego typu jest prostota — by regulować nasłonecznienie, wystarczy je lekko podnieść.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować takie rolety samodzielnie, procedura jest bardzo prosta i możesz to zrobić w dowolnym momencie. Zanim jednak zaczniesz, daj sobie wystarczająco dużo czasu na przygotowanie i pomiary. Dokładny pomiar jest niezbędny, jeśli reszta instalacji ma przebiegać gładko. Pamiętaj, że choć rolety dzień-noc są dostępne w różnych rozmiarach, Twoje okno może nie być standardowe.

Nieco inaczej będzie wyglądał montaż rolety okiennej — montowanej na ramie okna, a inaczej zamontowanie rolety ściennej. W wypadku tych pierwszych użyjesz haczyków montażowych — najczęściej plastikowych i zatrzaskiwanych na górnej części ramy. Z kolei rolety ścienne mają wkręty i kołki montażowe służące do zamontowania na ścianie.

Wykonaj pomiar okien

Musisz wykonać pomiary swojego okna, jeśli jeszcze ich nie masz. Zamiast mierzyć okno, być może trzeba będzie zmierzyć wnękę, w zależności od tego, czy zamierzasz kupić w sklepie Ardeko rolety dzień/noc ścienne, czy okienne. Oba rodzaje znajdziesz tu: https://www.ardeko.pl/dekoracja-okien/rolety/.

Być może masz okno wykuszowe i chcesz pokryć całą powierzchnię wnęki. Tu też przydadzą Ci się takie rolety: Warszawa i inne miasta w Polsce pełne są nietypowych, ale ciekawych architektonicznie okien. Wykonaj odpowiednie pomiary, najlepiej szyb i okien z ramą i ościeżnicą i na tej podstawie dobierz swoje rolety dzień/noc.

Zamontuj kołki montażowe.

Jeśli korzystasz z rolet ściennych, zaznacz miejsca na dwa kołki montażowe, upewniając się, że są one tej samej linii, równolegle do szyby. W zaznaczonych miejscach musisz wywiercić otwory pod rolety dzień/noc. Umieść w nich odpowiednie do powierzchni kołki. Użyj wiertarki z nasadką do wkręcania, aby zamocować wkręty.

Zamocuj haczyki na framudze

Jeśli korzystasz z rolety okiennej, połącz haczyki i zamontuj uchwyty na górną rolkę. Nie zapomnij, aby wpleść żyłki prowadzącej do uchwytu. Umieść uchwyt na górną rolkę na górnej ramie okna i zatrzaśnij haczyki mocujące — tak, by były osadzone w odpowiednim miejscu, a rolety dzień/noc nie zahaczały o klamkę okna. Przyklej haczyki dwustronną taśmą.

Złóż rolety

Pamiętaj, że sklep Ardeko oferuje rolety wraz z instrukcjami: w razie problemów zajrzyj do przewodnika!

Włóż linkę z uchwytem do prowadnic. Zgodnie z instrukcją zamontuj górną rolkę. Podłącz łańcuszek boczny, przekładając ją przez napinacz („zębatkę”). Wciśnij ją w uchwyty aż do usłyszenia dźwięku „klik”. 

Rolety okienne możesz zamocować na framudze, dociskając haczyki do oporu.

W dolnej części zwoju rolety umieść obciążenie, zamontuj też dolne prowadnice i zaczep żyłkę tak, aby roleta była stabilna. Przymocuj linkę i umieść zaczepy w odpowiednim miejscu. Zainstaluj ją jak najdalej od klamki, ale trzymaj ją na tyle wysoko (co najmniej 150 cm od ziemi), aby dzieci nie mogły jej dosięgnąć.

Teraz już wiesz, jak zamontować tego typu rolety: Warszawa to piękne miasto, i chcesz podziwiać je w swoim oknie, dlatego wielu warszawiaków — i nie tylko — kupuje rolety dzień/noc!