Jak zbudować garaż z płyt betonowych?

Wybudowałeś swój wymarzony dom, jednak ciągle brakuje Ci odpowiedniego stanowiska na samochód? Żaden problem! Garaż z płyt betonowych jest doskonałą alternatywą, służącą nie tylko do przechowywania pojazdu, ale też do wyznaczenia sobie miejsca na wszystkie, niezbędne przedmioty ogrodnicze.

W porównaniu do tradycyjnych blaszaków, ustawianych na powierzchni działki, garaż z płyt betonowych posiada dużo lepszą izolację cieplną oraz akustyczną, a dodatkowo umożliwia estetyczne wykończenie. Jak zbudować betonowy garaż, aby cieszył się solidnością i trwałością przez długie lata? 

Garaż z płyt betonowych na dwa sposoby 

We współczesnym budownictwie istnieją dwa patenty, umożliwiające postawienie betonowego garażu. Pierwszym z nich jest skupienie się na ekonomicznej inwestycji i wykorzystanie płyt ogrodzeniowych. To własnie z tego rodzaju materiału powstają ogrodzenia, jednak nam mogą posłużyć to stworzenia nowej, estetycznej budowli. W porównaniu z typowo – garażowymi płytami – płyty ogrodzeniowe cechują się mniejszą grubością i trwałością, jednak z powodzeniem mogą nam posłużyć nawet przez parę lat. 

Garaż w całości wykonany z betonu architektonicznego będzie na pewno solidniejszym i trwalszym rozwiązaniem, ale też nieco droższym. Ten rodzaj betonu cechuje się wysoką klasą, a całe płyty nierzadko posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci włókna szklanego. Jeśli po zakończonej budowie nie zapomnimy o odpowiedniej impregnacji to nasz nowy garaż z płyt betonowych z całą pewnością poradzi sobie nawet z najgorszymi anomaliami pogodowymi. 

Oprócz trwałości ten rodzaj budowli cechuje się atrakcyjnym wyglądem. Dowolny sposób wykończenia betonowej budowli pozwala na idealne dopasowanie całości inwestycji do wybudowanego domu, a także innych elementów, znajdujących się na działce. 

Formalności związane z budową garażu 

Oprócz planowania nowej inwestycji musimy zwrócić uwagę także na prawo budowlane. Niezależnie od tego, jaki kształt przyjmie nasz garaż, powinniśmy umiejscowić go na planie i wskazać jego całkowitą powierzchnię. Jeśli nowy budynek nie przekroczy 35 metrów kwadratowych to pozwolenie na budowę będzie zbędne – przy większych powierzchniach należy je bezwzględnie posiadać. Podczas dopełniania formalności należy także zwrócić uwagę na to, czy całkowita zabudowa działki nie przekracza 500 metrów kwadratowych. 

Ten rodzaj garażu z łatwością możemy postawić samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli uwielbiasz samodzielną pracę to z powodzeniem poradzisz sobie z fundamentami, ścianami oraz dachem i stworzysz kolejne niezwykłe miejsce, z którego będziesz korzystał przez długie lata!