Jaka pilarka elektryczna do prac budowlanych?

Elektryczne piły używane są najczęściej do lekkich prac ogrodowych i stolarskich. Są niezwykle przydatne podczas wycinania krzewów, skracania gałęzi drzew, jak również przy pracach remontowych przy docinaniu desek. Na rynku dostępny jest ogromny wybór takich urządzeń, różniących się między sobą mocą, budową czy ceną. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki elektrycznej, aby spełniła nasze oczekiwania? Odpowiedź poniżej!

Co to jest pilarka elektryczna?

Pilarka elektryczna jest rodzajem piły, która wprawiana jest w ruch za pomocą energii elektrycznej. Jest narzędziem przeznaczonym najczęściej do pozyskiwania i obróbki drewna.

Rodzaje pilarek elektrycznych

Pilarki elektryczne to bardzo przydatny sprzęt dla osób posiadających dom z ogrodem. Są bardzo ciche i wygodne wymagają jednak zawsze podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Wśród pił elektrycznych wyróżniamy:

  1. Piły łańcuchowe elektryczne

Piła łańcuchowa elektryczna składa się z dwóch podstawowych elementów: łańcucha poruszającego się wzdłuż prowadnicy oraz silnika wprawiającego pilarkę w ruch.

Wybierając piłę łańcuchową elektryczną, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  1. Pilarki szablaste

Piła szablasta nazywana potocznie lisim ogonem dzięki możliwości wymiany brzeszczotów może służyć do cięcia takich materiałów jak: drewno, plastik, płyty gipsowe, wełna mineralna, gazobeton czy płyty OSB. Tak szeroka funkcjonalność sprawia, że pilarka szablasta z może zastąpić nawet kilka urządzeń takich jak wyrzynarka, szlifierka czy nawet piła łańcuchowa. Znajduje zastosowanie w branży budowlanej, ogrodnictwie, w sektorze przemysłowym, ślusarstwie czy przy najróżniejszych pracach domowych i warsztatowych.

Decydując się na kupno pilarki, warto zwrócić uwagę na:

Piła szablasta pozwala ciąć pod zmiennym kątem, dlatego można wyciąć nią skomplikowane kształty.

  1. Pilarki tarczowe

Pilarki tarczowe to elektronarzędzia, które dzięki wszechstronnemu zastosowaniu, wykorzystywane są w przydomowych warsztatach, jak również w sektorze budowlanym, przemysłowym czy rolniczym. Urządzenie to precyzyjnie, szybko i bezpiecznie przecina różnego rodzaju rury, deski, słupki ogrodzeniowe, listwy aluminiowe i inne materiały budowlane.

Wśród kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie pilarki tarczowej, należą:

Dzięki niewielkim gabarytom, małej masie i mnóstwem rozwiązań technologicznych sprawdzi się tam, gdzie precyzja realizowanych prac jest najważniejsza.

  1. Pilarki stolikowe

Pilarki stołowe posiadają rozsuwane stoły robocze, co znacząco wpływa na jakość cięcia. Okrągła tarcza ustawiona jest prostopadle do blatu i zazwyczaj posiada specjalną osłonę. Silnik napędzany jest energią elektryczną. Podstawowym materiałem, który obrabia się za pomocą pilarek stołowych, jest drewno, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej tarczy umożliwia przecinanie tworzyw sztucznych, ceramiki, a nawet betonu i aluminium.

Zasady i bezpieczeństwo obsługi pilarki elektrycznej

Przed rozpoczęciem pracy pilarką należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Istotne jest również używanie maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem. Używając pilarki elektrycznej, należy dostosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Unikać pracy podczas deszczu lub w warunkach dużej wilgotności, gdyż dostanie się wody do wnętrza urządzenia, grozi porażeniem prądem.
  • Wtyczka musi pasować do gniazdka i nie można jej w żaden sposób modyfikować.
  • Nie należy używać kabli uszkodzonych i splątanych. Kabel zasilający uszkodzony powinien być wymieniony przez producenta, serwis lub osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
  • Pracując na dworze, należy używać przedłużaczy dostosowanych tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego
  • Nigdy nie używać urządzenia z uszkodzonym włącznikiem.
  • Przed rozpoczęciem wymiany akcesoriów zawsze należy wyjąć wtyczkę z gniazdka.
  • Naprawy i serwisowanie zlecać tylko wykwalifikowanemu serwisowi z użyciem oryginalnych części zamiennych.

Odzież ochronna

Praca z pilarką wymaga zabezpieczenia oczu, uszu, dłoni i stóp. W tym celu należy zastosować:

  • kask ochronny,
  • okulary ochronne,
  • ubranie ochronne,
  • ochronniki słuchu,
  • obuwie ochronne.

Konserwacja i przechowywanie pilarki elektrycznej

Nawet najlepszej jakości sprzęt nie przetrwa próby czasu, jeśli nie będzie odpowiednio konserwowany i przechowywany. Narażenie na wilgoć i niewystarczające zabezpieczenie sprawia, że elektronarzędzia niszczeją.

Woda to główny wróg narzędzi. Przedostaje się do wrażliwych na wilgoć części, powodując korozję. Dlatego, aby zapewnić im prawidłowe warunki, należy przechowywać je w miejscach suchych o stałej temperaturze.

Należy również pamiętać, aby:

  • Czyścić narzędzia po każdym użyciu.
  • Sprawdzić, czy żadna część nie uległa pęknięciu lub zniszczeniu.
  • Używać środka chroniącego metal.
  • Nigdy nie przechowywać narzędzi bezpośrednio na ziemi.
  • Przechowywać nieużywane narzędzia elektryczne w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Podsumowanie

Wybierając piłę elektryczną, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoje potrzeby i umiejętności, dlatego rodzaj piły powinien być dobrze przemyślany. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą, jakością wykonania czy zastosowanymi zabezpieczeniami. Nie bez znaczenia jest również cena, gdyż nieco droższe piły odznaczają się lepszą jakością i mogą posłużyć kilka lat dłużej. Tani sprzęt najczęściej szybko się psuje i z reguły nie radzi sobie ze stawianymi przed nim wyzwaniami.