Jaka szklarnia do uprawy pomidorów jest najlepsza?

Pomidory zerwane prosto z krzaczka zdecydowanie lepiej smakują niż te kupione w sklepie. Dlatego wielu ogrodników chętnie uprawia te pyszne warzywa. Kłopot w tym, że zbiory nie zawsze się udają ze względu na dużą wrażliwość pomidorów na zimno i nadmiar wilgoci. W związku z tym warto wiedzieć, jaka szklarnia do uprawy pomidorów się nadaje, aby zwiększyć swoje szanse dorodne warzywa.

Szklarnia rozwiązaniem problemów z uprawą roślin ciepłolubnych

Trudno w polskiej strefie klimatycznej o jakąś stabilność. Nawet latem zdarzają się dni, kiedy temperatura nagle mocno spada i dodatkowo pada deszcz. Nie sprzyja to uprawie warzyw ciepłolubnych, które wyjątkowo źle tolerują skoki temperatury, a ponadto wykazują ogromną wrażliwość na intensywne lub długotrwałe opady. Właśnie dlatego wielu ogrodników narzeka, że pomidory albo słabo owocują, albo nie mogą dojrzeć, albo zaczynają chorować.

Okazuje się jednak, że w prosty sposób można temu zaradzić. Wystarczy zdecydować się na solidną szklarnię ogrodową, która zapewni uprawom stabilne warunki do wzrostu, a przede wszystkim ciepło, optymalne nasłonecznienie i kontrolowany poziom wilgoci.

Jaka szklarnia idealnie się nadaje do pomidorów?

W kontekście wymagań tych warzyw szczególnie ważne okazuje się zachowanie ciepła i brak gwałtownych spadków temperatury. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Materiał ten doskonale kumuluje ciepło – pod tym względem wykazuje aż sześciokrotnie lepsze parametry izolacyjne niż tradycyjne szkło. Ma to wyjątkowe znaczenie w okresie wiosennym oraz jesiennym, kiedy nocą zdarzają się naprawdę niskie wartości temperatury.

Szklarnia Strzałka z poliwęglanu – fot: www.sklep.arlenteam.pl

Poliwęglan zatem skutecznie chroni przed zimnem, a zarazem zapewnia bardzo stabilne warunki. Pomidory nie są też narażone na nadmierną wilgotność, która sprzyja rozwojowi chorób pleśniowych. Szklarnia z poliwęglanu osłania wrażliwe rośliny przed zniszczeniem z powodu ulewnych opadów, szczególnie gdy deszczowa pogoda utrzymuje się przez kilka dni. Wewnątrz łatwo można regulować poziom wilgoci poprzez wentylację oraz automatyczne systemy nawadniania.

Warto podkreślić, że w szklarniach poliwęglanowych warzywom nie zagraża również przegrzanie lub poparzenie promieniowaniem ultrafioletowym. Otwierane okna i drzwi pozwalają na swobodny przepływ powietrza, a jednocześnie nie dochodzi do niekorzystnych przewiewów. Dzięki temu pomidory mają optymalne warunki do wzrostu i dojrzewania.

Na koniec należy jeszcze podkreślić solidność konstrukcji szklarni poliwęglanowych oraz ich modułowy system, który umożliwia szybką i łatwą rozbudowę w razie potrzeby.