Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Najważniejszym elementem wyposażenia każdej małżeńskiej sypialni jest wygodne łóżko. Co to znaczy wygodne? Odpowiednio duże, ale przede wszystkim wyposażone w dobrze dobrany materac. To właśnie materac odpowiada za komfortowy wypoczynek i jakość snu. Podpowiadamy, jak dobrać twardość materaca w przypadku pary.

Jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca powinna być optymalna dla naszej wagi i postury. Co za tym idzie – nie może to być zbyt twardy materac (będzie powodował ucisk różnych punktów ciała oraz kłopoty z krążeniem krwi). Nie sprawdzi się też zbyt miękki materac (ciało wówczas zapada się i w efekcie kręgosłup się deformuje).

W sklepie https://naturestyle.pl/pl/ dobierzesz materac, który będzie miał optymalną twardość. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze materaca. Stopnie twardości materaca określa się symbolami: h1, h2, h3, h4. Przy czym h1 to materac miękki, zaś h4 to materace twarde. Pomiędzy tymi skrajnymi oznaczeniami są materace średnio miękkie i średnio twarde.

Miękki materac czy materac twardy – co wybrać do małżeńskiego łóżka?

Jak wspomnieliśmy – wiele zależy od wagi użytkownika. Ciało, które waży około 100 kg będzie inaczej oddziaływało na materac, niż sylwetka o wadze 50 kg. Niemniej małżonkowie zwykle mają różną wagę. Wiadomo, że kobiety mają inną sylwetkę, aniżeli mężczyźni. Nasuwa się zatem pytanie: czy da się wybrać materac, optymalny dla obojga małżonków?

Otóż pary najczęściej wybierają po materace o średniej miękkości h2. Warto sprawdzać także widełki wagowe, wskazane przez producenta. Dla przykładu: jeżeli ważycie odpowiednio 50 i 80 kg, to taki materac o średniej miękkości będzie dla was odpowiedni. Z kolei dla osób o większej wadze polecany jest materac średnio twardy h3. Najtwardsze materace są odpowiednim rozwiązaniem dla osób ważących powyżej 100 kg.

Czy koniecznie trzeba mieć jeden materac?

Większość par preferuje jeden wspólny materac. Niemniej w niektórych sytuacjach dobrym wyborem może się okazać kupno dwóch oddzielnych materacy. Na przykład wtedy, gdy pomiędzy małżonkami występuje duża różnica wagi. Ciężko dobrać idealny materac dla pary, która waży odpowiednio na przykład 55 i 105 kg. Osobie o niskiej masie ciała może być niewygodnie na zbyt twardym materacu, z kolei cięższy użytkownik będzie się zapadał w łóżku.

Kolejna kwestia to indywidualne preferencje. Może się zdarzyć tak, że wolisz spać na twardszym podłożu, natomiast twój małżonek dokładnie odwrotnie. Jak to wówczas pogodzić? Z powodzeniem można użytkować w jednym łóżku dwa oddzielne materace, połączone za pomocą łącznika. Pamiętaj tylko, aby miały odpowiednie wymiary (w tym również taką samą wysokość).

Wybór materaca a jakość snu

Wybierając materac, koniecznie zwracaj uwagę na stopień twardości materaca. Jeżeli ciężko wam wybrać odpowiednią twardość materaca ze względu na różne upodobania i wagę ciała – zdecydujcie się na dwa oddzielne materace. Najważniejsza jest wygoda i zdrowie kręgosłupa. Jeżeli natomiast wasza waga mieści się w podanych przez producenta widełkach dla danego materaca – nic nie stoi na przeszkodzie, byście oboje mogli się cieszyć jednym komfortowym materacem.

Jakość snu ma niebagatelny wpływ na cały organizm oraz wszystkie jego układy – przede wszystkim zaś układ kostno-stawowy, ale także układ krążenia. Wartościowy sen ma swoje odzwierciedlenie również w sferze psychologicznej. Kiedy jesteśmy wyspani – lepiej funkcjonujemy, potrafimy się koncentrować na zadaniach, mamy lepszy nastrój. Warunkiem komfortowego snu jest przede wszystkim odpowiedni materac.