Urządzasz lub remontujesz łazienkę w swoim domu lub mieszkaniu? Nie wiesz, na jaki brodzik się zdecydować? Postawić na gotowy brodzik z akrylu, czy może lepszym wyborem będą brodziki ceramiczne, wbudowane w podłogę? Z tego artykułu dowiesz się o wszystkich wadach i zaletach każdego z tych rozwiązań, poznasz również cenne wskazówki dotyczące prawidłowego montażu i użytkowania brodzików prysznicowych.
Poznaj wszystkie brodziki prysznicowe dostępne na rynku
Wybór brodzików prysznicowych jest olbrzymi i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Producenci prześcigają się w nowych koncepcjach swoich produktów, nadając im niestandardowe kształty, wymiary, a nawet wyposażając je w dodatkowe funkcje, takie jak hydromasaż stóp. Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane brodziki do kabin prysznicowych.
- Brodzik prostokątny — wszystkie boki ułożone są pod kątem prostym. Są to brodziki idealne do dużych łazienek oraz do zabudowy we wnękach.
- Brodziki półokrągłe — brodzik prysznicowy tego typu ma 2 ścianki ułożone pod kątem prostym, a trzeci bok tworzy półokrąg.
- Brodziki akrylowe — wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, akrylu, najczęściej w kolorze białym.
- Brodziki emaliowane — coraz rzadziej spotykane, ale nadal dostępne w sprzedaży. Solidne, ciężki, wykonane z grubej emaliowanej blachy.
Brodziki prostokątne z akrylu – wady i zalety
Brodziki kwadratowe i prostokątne, wykonane z akrylu należą do jednych z najchętniej kupowanych. Przemawia za nimi bardzo duży wybór modeli, wielkości i głębokości. W tej kategorii wyróżnić możemy brodziki głębokie i płytkie. Oba rodzaje mają swoje zalety. Brodzik głęboki jest praktyczny i bezpieczny, ponieważ trudno o to, by wylała się z niego woda. W takim brodziku można również kąpać małe dzieci, co jest wygodne dla rodziców. Brodzik płytki jest wygodny w użytkowaniu, w tym także czyszczeniu, ale wymaga utrzymywania syfonu w ciągłej czystości i drożności. Jeśli tak nie będzie, płytka niecka brodzika szybko może wypełnić się wodą, która wyleje się na łazienkę.
Jak prawidłowo zamontować brodzik akrylowy?
Brodziki z akrylu mają atrakcyjny wygląd i najczęściej występują w komplecie z metalowymi nóżkami z regulacją wysokości. Kupując osobno kabiny prysznicowe, należy dokładnie sprawdzić rozmiar brodzika, aby idealnie zmieścił się pod kabinę. Rozwiązanie to polecamy wtedy, jeśli brodzik będzie instalowany we wnęce, w której trzy ściany są stałe, murowane, a dokupić tylko trzeba drzwi. W innym przypadku zalecamy brodziki w zestawie z kabinami prysznicowymi. Aby akrylowe brodziki były odporne na uszkodzenia mechaniczne, trzeba zadbać o ich właściwe wypoziomowanie, osadzenie i uszczelnienie. Pamiętajmy także o tym, że brodziki wykonane z akrylu mają określoną nośność, najczęściej do 110 lub 120 kg. Nie należy ich stosować, jeśli w domu mieszkają cięższe osoby. Co w takim przypadku trzeba zrobić? Z pomocą przychodzi odpowiedni brodzik o wzmocnionej konstrukcji, osadzany na specjalnej styrodurowej formie, a nie na stopkach. Brodziki z akrylu poziomujemy tak, aby spadek był skierowany w stronę odpływu, pod którym musi się jeszcze zmieścić syfon. Pamiętajmy także o tym, aby zapewnić sobie dojście do niego, wykonując drzwiczki rewizyjne pod brodzikiem. Brodzilki prysznicowe uszczelniamy po wcześniejszym obciążeniu ich, np. workiem cementu lub kleju. Do uszczelnień wykorzystujemy dobrej jakości silikon, który nakładamy na odtłuszczone powierzchnie, a następnie zbieramy nadmiar. Aby uzyskać idealnie równe krawędzie uszczelnienia, warto na boki brodzika i powierzchnię ścian przykleić taśmę malarską.
A może brodziki ceramiczne i odpływ liniowy?
Jeśli nie odpowiada ci brodzik z akrylu, warto rozważyć wykonanie brodzika z płytek ceramicznych i zamontowanie w nim odpływu liniowego. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór odpływów liniowych o różnych długościach, szerokościach i głębokościach. Zapewniają one nowoczesny wystrój łazienki w stylu new trendy, a jednocześnie są bardzo wygodne w użytkowaniu. Brodzik z odpływem liniowym jest tak naprawdę częścią podłogi, zatem może przenosić bardzo duże obciążenia. Prawdziwym sekretem jego bezpiecznego, wygodnego i długiego użytkowania jest jednak prawidłowe wykonanie hydroizolacji. Chodzi o to, aby woda nie przedostawała się przez fugi i płytki poniżej posadzki. Aby temu zapobiec, prysznice w łazience powinny być dokładnie zaizolowane folią w płynie, taśmami uszczelniającymi do narożników, a także należy zastosować wysokiej jakości kleje do płytek oraz fugi. Brodziki prysznicowe z płytek ceramicznych są również łatwe w czyszczeniu, szczególnie jeśli postawimy na szkliwiony gres. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy coraz mniej czasu dla siebie, popularność zyskują kabiny prysznicowe typu walk-in, występujące w różnych kształtach i wielkościach. Nie jest to typowa kabina prysznicowa i brodzik prostokątny, ale specjalne przeszklenia pozbawione drzwi z brodzikiem i odpływem liniowym w podłodze. Rozwiązanie to pozwala optymalnie wykorzystać pomieszczenie oraz wszystkie jego zakamarki.