Jaki ekspres do kawy wybrać?

Ekspres do kawy polecany jest każdemu, kto chce cieszyć się świeżym, aromatycznym smakiem napoju bez potrzeby wychodzenia do kawiarni. Na rynku dostępne są różne modele, posiadające wiele funkcji. Jeśli i Ty nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki „małej czarnej” i zastanawiasz się, jak wybrać ekspres do kawy, sprawdź nasze wskazówki. Dzięki nim wybierzesz sprzęt najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Ekspres do kawy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kluczowe znaczenie ma to, jaki sposób obsługi jest najbardziej pożądany. Do wyboru są ekspresy:

 • przelewowe – pozwalają na przygotowanie pozbawionego fusów wywaru dla wielu osób; wystarczy nałożyć filtr, wsypać drobinki i zalać je wrzątkiem, a następnie odczekać kilkanaście minut; zalety to prostota obsługi oraz funkcja podtrzymania temperatury,
 • ciśnieniowe kolbowe – umożliwiają tworzenie na powierzchni naparu fantazyjnych wzorków za pomocą jasnobrązowej pianki, tzw. crema,
 • ciśnieniowe automatyczne – zapewniają szybkie przygotowanie kawy, a sprzęt sam dobiera odpowiednią ilość składników,
 • kapsułkowe – przygotowanie naparu polega na wyborze mieszanki i umieszczeniu jej w urządzeniu; minusem jest ograniczony wybór.

Dla smaku kawy niebagatelne znaczenie ma jakość zmielenia ziaren. Jaki młynek zapewni wysoki komfort użytkowania oraz odpowiednią jakość napoju? Dostępne są młynki:

 • ceramiczne – wytrzymałe i trwałe, nie nagrzewają się, dzięki czemu nie ma ryzyka przypalenia ziaren,
 • stalowe – wyróżnia je niska awaryjność, jednak mogą nadawać kawie nieprzyjemny metaliczny posmak.

Młynki można również podzielić na żarnowe (zapewniają odpowiedni aromat dzięki równomiernemu mieleniu i parzeniu) bądź udarowe (ziarna są rozdrabniane za pomocą nożyków, dlatego drobinki są różnej wielkości, czego efektem jest gorszy smak). Najlepszy wybór to młynek żarnowy wykonany z ceramiki.

Warto zakupić sprzęt, w którym młynek jest zintegrowany z pompą wodną, jednostką zaparzania oraz podgrzewaczem. Zapewni to skuteczne mielenie oraz odpowiednie ciśnienie i stałą temperaturę. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie jest wydajne oraz zużywa mniej energii, a także pozwala na wydobycie charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów kawy nut zapachowych i smakowych.

Ważne znaczenie ma funkcjonalność

Wygoda i przyjemność użytkowania to cechy, które powinien mieć każdy ekspres do kawy. Jaki wybrać, by warunki te były spełnione? Przy zakupie należy zweryfikować:

 • wymiary – codzienna eksploatacja nie może przeszkadzać w korzystaniu z innych sprzętów kuchennych, w tym mikrofalówki, a także utrudniać dostępu do szafek czy gniazdek elektrycznych; optymalna szerokość to 25-35 cm, wysokość 30-45 cm, a głębokość 20-30 cm,
 • moc – co najmniej 1500 W,
 • ciśnienie – minimum pozwalające na przyrządzenie różnego rodzaju kaw, w tym espresso, to 15 barów,
 • głośność – producenci zwykle nie podają tego parametru, dlatego warto poprosić sprzedawcę o włączenie urządzenia,
 • wysokość kosztów eksploatacyjnych związanych z zakupem tabletek czy płynów do czyszczenia oraz wymianą filtrów.

Pod uwagę trzeba również wziąć łatwość pielęgnacji, która jest ważna dlatego, że zapobiega osadzaniu się kamienia i rozwojowi drobnoustrojów. Dobrze, jeśli sprzęt wyświetla komunikaty informujące o konieczności przeprowadzenia konserwacji czy ilości skroplin, a także umożliwia wygodny dostęp do jednostki zaparzania, ociekacza oraz pojemnika na fusy. Najlepiej, gdy drzwiczki serwisowe znajdują się od frontu – nie trzeba zostawiać wolnej przestrzeni z tyłu i często przesuwać sprzętu, co byłoby uciążliwe.

Ważna funkcja to automatyczne czyszczenie układu mlecznego, za pomocą pary wodnej. Odbywa się ono każdorazowo po przygotowaniu kawy i pozwala na usunięcie osadów, które negatywnie wpływają na smak i estetykę napoju, gdyż zmniejszają wydajność spieniania, a także sprzyjają rozwojowi bakterii oraz prowadzą do odkładania się tłuszczu.

Ekspres do kawy powinien być wyposażony w udogodnienia, które zwiększają komfort użytkowania. Chodzi o:

 • możliwość równoczesnego przygotowania dwóch filiżanek napoju – ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy kawę trzeba zaparzyć dla większej ilości osób, na przykład podczas imprezy rodzinnej,
 • przezroczyste pojemniki na płyny oraz ziarna kawowe, dzięki którym szybko ocenimy, czy wymagają uzupełnienia; przydatna jest opcja podczepienia zbiorniczków na mleko, które nie wystają na boki – są alternatywą dla tradycyjnych kartonów, które mogą się przewrócić,
 • wewnętrzny system mleczny, w którym mleko jest wciągane do środka, gdzie dochodzi do jego podgrzania oraz spienienia, dzięki czemu nie ulega schłodzeniu.

Zastanawiając się, jaki ekspres do kawy zakupić, warto wybrać sprzęt, który jest wyposażony w intuicyjny w obsłudze i czytelny panel dotykowy. Umożliwia szybki wybór kaw, w tym według własnych przepisów, czy regulację stopnia zmielenia ziaren.

Osoby, które mają problem, jak wybrać ekspres do kawy, powinny zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Chodzi o budowę i sposób obsługi urządzenia, która wpływa na szybkość i wydajność pracy oraz możliwość przyrządzania różnych rodzajów napoju. Ważne znaczenie mają funkcjonalne rozwiązania, które zwiększają wygodę – chodzi między innymi o wewnętrzny system mleczny i automatyczne czyszczenie.