Jaki gres na schody zewnętrzne?

W jaki sposób powinny być wykończone schody zewnętrzne? To pytanie zadaje sobie sporo osób. Oczywiście możliwości jest bardzo wiele. Rozmaite materiały sprawdzają się bowiem w tej roli bardzo dobrze. Od dawna, jednym z popularniejszych, a zarazem modniejszych sposobów na wykończenie schodów zewnętrznych jest okładanie ich gresem. Jest on nie tylko bardzo trwały, ale i prezentuje się niezwykle dobrze. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat gresu na schody zewnętrzne.

W jaki sposób wykończyć schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne muszą zostać wykończone w taki sposób, aby bez względu na panujące warunki pogodowe, były bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Oczywiście nie mniej ważne są także aspekty wizualne. Schody przed wejściem do domu są swego rodzaju wizytówką, stąd powinny współgrać z jego całościowym projektem.

Co zatem mamy do wyboru, jeśli chodzi o ich wykończenie? Po pierwsze kamień. Bardzo trwały oraz szlachetny materiał, który znakomicie pasuje do stylu loftowego, ale nie tylko. Zdecydowanie najczęściej wybór pada na granit, bazalt oraz piaskowiec. Wydaje się, że najlepsze właściwości posiada ten pierwszy. W przeciwieństwie do piaskowca o wiele mniej się brudzi, a dzięki płomieniowanej powierzchni jest antypoślizgowy. Alternatywę stanowi także marmur. W jego przypadku należy jednak pamiętać, że jest dość śliski i w trakcie deszczowej lub śnieżnej pogody należy zachować szczególną ostrożność poruszając się po marmurowych schodach.

Kolejna możliwość to oczywiście drewno. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne. Poza tym schody wykonane z drewna wymagają regularnej pielęgnacji, m.in. impregnowania lub olejowania, przynajmniej co 2-3 lata, a nawet i częściej.

Jednym z najchętniej wybieranych sposobów na wykończenie schodów przed domem lub tarasem, który wydaje się zarazem najpraktyczniejszy, jest okładanie ich płytkami. Należy jednak pamiętać, że gres na schody powinien zostać odpowiednio dobrany.

Płytka na schody zewnętrzne

Bez względu na to, dokąd prowadzą schody, jeśli znajdują się na zewnątrz, powinny spełniać określone wymagania. Podstawa to antypoślizgowa nawierzchnia, dzięki której zachowane zostaje odpowiednie bezpieczeństwo w każdych warunkach atmosferycznych. Płytki schodowe o wysokiej antypoślizgowości to m.in. te w klasie R10B oraz R11 i to właśnie one powinny zwracać naszą uwagę, jeśli decydujemy się na wykończenie wejścia do domu gresem. Szukasz płytek na schody zewnętrze? Sprawdź ofertę: https://grupamo.pl

Schody z gresu drewnopodobnego

Poza bezpieczeństwem, bardzo ważny jest także wygląd schodów. W ostatnim czasie uwagę zwracają płytki na schody imitujące drewno, które prezentują się naprawdę estetycznie. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia dobór tych najbardziej odpowiednich. W sprzedaży dostępne są m.in. płytki na schody zewnętrzne imitujące buk, sosnę czy dąb. Nasycenie kolorami zaczyna się od jasnych odcieni bielonego drewna, a kończy na ciemnym hebanie.  Najczęściej wybierany wzór to buk lub dąb w ciepłej kolorystyce, który doskonale komponuje się zielenią otaczającego trawnika.